Skip to main content

Jak zaprojektować idealną szafę?

Szafy wnękowe

Jeśli wydaje wam się, że każda szafa ubraniowa jest taka sama, jesteście w błędzie. W odróżnieniu od garderoby będącej samodzielnym pomieszczeniem, jest mobilna. Wyobraźcie więc sobie, że kupujecie szafę i stawiacie ją w pokoju, który aktualnie jest waszą sypialnią. Każdy detal pieczołowicie zaprojektowaliście, każdy mebel ma swoje miejsce i niczego nie planujecie już zmieniać. Ale pewnego dnia okazuje się, że rodzina się powiększy, w mieszkaniu będzie trzeba wprowadzić rozmaite zmiany, a wasza wypieszczona sypialnia awansuje do rangi pokoju dziecięcego. Nie, nie macie chwilowo tyle pokoi, żeby sobie nimi dowolnie dysponować, szafa musi więc wyjechać gdzie indziej, bo na jej miejsce wjedzie łóżeczko, przewijak i komoda. Łatwo powiedzieć: szafa musi wyjechać…

Wymiary szafy

Jeśli mieliśmy w sypialni zwalistą szafę zdolną pomieścić wszystkie nasze ubrania, dodatki i buty, może się okazać, że nie ma możliwości, aby przestawić ją gdziekolwiek. O wiele lepszym rozwiązaniem wydaje się wiec nie kupowanie gotowej szafy, a zaprojektowanie takiej, która w razie konieczności przemeblowania będzie mogła znaleźć miejsce w dowolnym punkcie mieszkania. Tak, wiem, że szafy na wymiar zwykle projektowane są z myślą o konkretnym miejscu i raczej nie mamy zamiaru ich z tego miejsca ruszać. Jednak w małych mieszkaniach wymiar szafy wdaje się kluczowy i stworzenie mebla optymalnego gabarytowo oraz maksymalnie funkcjonalnego wewnątrz stanowi o nie tylko o komforcie jego użytkowania tu i teraz, ale także o dalszej użyteczności, kiedy zachodzi konieczność przearanżowania mieszkania.

Szafy do sypialni
Wymiary szafy

To złudzenie, że ogromna szafa będzie gwarantem ładu w naszych ubraniach, dodatkach i butach. Często to właśnie nieograniczona przestrzeń do przechowywania sprawia, że w szafie garderobianej panuje chaos, bo nie jesteśmy w stanie zdecydować się na selekcję rzeczy i szafa pełna jest zbędnych „przydasiów”, a nadto chomikujemy w niej rzeczy, które powinny znaleźć swoje miejsce w piwnicy czy na strychu.

Przede wszystkim funkcjonalność

Funkcjonalność szafy więcej ma wspólnego z organizacją półek, relingów i szuflad, niż z jej wymiarami. W ostatnich latach kreatywność projektantów mebli jest imponująca. Można by ją skwitować tradycyjnym: czegoż to ludzie nie wymyślą! Rzeczywiście mówienie o tym, że szafa ubraniowa to tylko półki i wieszaki jest bez sensu. Jej funkcjonalność zaczyna się od kształtu skrzyni (w grę wchodzą także skrzynie łamane do szaf narożnych), rodzaju drzwi (klasyczne skrzydłowe, przesuwne, harmonijkowe, z litego drewna, pleksiglasu…), objawia się w ilości półek, relingów i szuflad, a nade wszystko w pomysłowości schowków i wieszaków na przedmioty o niestandardowych kształtach i rozmiarach. Perfekcyjne zaprojektowanie wnętrza szafy skłania jej użytkownika to przetrzebienia stanu posiadania i zrobienia porządku.

Odpowiednie rozmieszczenie półek i szuflad

Warto pamiętać, że szafa ubraniowa tylko wtedy jest komfortowa w użytkowaniu, kiedy jej posiadaczowi łatwo dostać do wszystkich pólek i schowków. Wybierając mebel bardzo wysoki i głęboki, fundujemy sobie szafę, w głąb której będzie nam się po prostu trudno dostać. Nie trzeba chyba nikomu przypominać najwyższych półek w szafie, na które upycha się rzeczy zbędne, które jednak szkoda wyrzucić. Zaglądamy tam rzadko, najczęściej raz na kilka lat podczas gruntownych porządków. To ślepe półki generujące bałagan oraz w gruncie rzeczy zabierające, a nie dające przestrzeń do przechowywania. Można powiedzieć, że to półki dające złudzenie… Lubią je chyba tylko dzieci, które zawsze wyobrażają sobie, że te
podsufitowe rewiry w szafie mamy czy taty kryją jakieś niesamowite rzeczy. Podobnie jest z bardzo głębokimi szufladami, które sprawdzają się chyba tylko w przypadku bieliźniarek do przechowywania pościeli. Jeśli zafundujemy sobie taką w szafie garderobianej, bałagan gwarantowany.

Półki do szaf
Półki do szaf

Systemy porządkowania

Nowoczesne szafy zamówić można wraz z całym systemem przechowywania. Warto podejść do jego zaprojektowania z taką samą starannością, jak do projektu całej szafy rozumianej jako bryła wkomponowana w przestrzeń pokoju. Systemy porządkowania ubrań, bielizny, dodatków i butów tworzy się z myślą o kompleksowym i wygodnym przechowywaniu – takim, które daje nam dostęp do całego stanu posiadania, umożliwiając nam codzienny rzut oka na całą garderobę i stworzenie odpowiedniej stylizacji. Źle zaprojektowana przestrzeń do przechowywania, o czym doskonale wiemy, to konieczność wieszania na jednym wieszaku (ramiączku) kilku koszul czy swetrów, upychania w najdalszy kąt szafy grubych swetrów czy takiego ułożenia ubrań, że można zapomnieć, co ma się w ogóle do dyspozycji.

Miejsce na buty

Bardzo ważna jest organizacja miejsca na przechowywanie butów. Część z nich trzymamy w fabrycznych pudełkach, ale coraz częściej wybieramy też specjalne wieszaki lub stojaki. Miejsce na buty jest o tyle ważne, że zwłaszcza w kobiecej garderobie zajmują one sporo miejsca, a przechowywanie niektórych modeli (kozaki, szpilki) wymaga stosownych systemów porządkowania.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 2 opinii.
Loading...