Skip to main content

Jak urządzić wygodną garderobę w domu – zabudowa garderoby

Masz dodatkowe pomieszczenie w domu lub mieszkaniu, które możesz przeznaczyć na garderobę? Jesteś szczęściarzem! Jeśli garderoby nie ma w planie – niewielkim nakładem kosztów i sił można ją wydzielić np. z sypialni czy innego pokoju (lub z dwóch pokojów znajdujących się obok siebie). Obawiasz się zmniejszenia powierzchni użytkowej? Strata miejsca jest pozorna! Przecież w przypadku braku garderoby musielibyśmy do tych pomieszczeń… wstawić szafy! Zresztą duża, odpowiednio zaprojektowana szafa stanowi właśnie alternatywę dla garderoby. Jak zaplanować i urządzić garderobę, by ta była maksymalnie funkcjonalna?

Zabudowa do garderoby – dobrze ją zaplanuj!

W roli garderoby sprawdzi się już pomieszczenie o powierzchni 3 metrów kwadratowych. Oczywiście każdy dodatkowy metr pozwoli na stworzenie większej ilości miejsca do przechowywania, nie tylko ubrań, ale również zapasowej pościeli i ręczników czy sezonowych sprzętów i akcesoriów. Kształt i wielkość zabudowy garderoby determinuje kształt i wielkość pomieszczenia. We wnętrzach kwadratowych sprawdzi się zabudowa w kształcie litery U, a we wnętrzach podłużnych – w kształcie litery L. Ważne jest, aby po ustawieniu mebli pozostało w pomieszczeniu miejsce o szerokości około 120 centymetrów, które zagwarantuje swobodne poruszanie się oraz otwieranie szaf i szuflad.

Garderoba na wymiar w sypialni.

Większość garderób to pomieszczenia bez okien, dlatego bardzo ważny jest odpowiedni dobór kolorów (najlepiej postawić na jasne kolory ścian i jasne fronty z połyskiem) oraz sposób oświetlenia pomieszczenia. Warto zainwestować zarówno w lampę sufitową, najlepiej w reflektory, w których źródło światła można skierować w dowolną stronę, jak i w oświetlenie punktowe wewnątrz zabudowy, które dotrze do wszystkich zakamarków mebla i maksymalnie podniesie komfort użytkowania garderoby.

Urządzanie wnętrza garderoby – zasady

Urządzając wnętrze garderoby w domu, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim indywidualne preferencje jej użytkownika lub użytkowników. Od tego, jakiego rodzaju ubrań mamy najwięcej będzie w głównej mierze zależał dobór poszczególnych elementów wyposażenia oraz ich układ.

Oto najważniejsze zasady dotyczące projektowania wnętrz garderoby:

  • drążki na sukienki i płaszcze umieszcza się na wysokości około 180 – 200 cm;
  • drążki na koszule, bluzki i marynarki zawiesza się na wysokości około 110 cm;
  • drążki na spodnie (klasyczne, z wieszakami lub specjalne, nieruchome konstrukcje służące wyłącznie do wieszania spodni) można powiesić lub zainstalować na wysokości około 80 – 110 cm;
  • drążki na koszule, bluzki i marynarki oraz spodnie można umieścić jedne pod drugimi (wówczas górne części garderoby będą wisiały w górnej części, a spodnie w dolnej), a przestrzeń między nimi oddzielić np. pojedynczą półką lub linią z szufladami na akcesoria (np. krawaty, paski czy inne drobne akcesoria, jak spinki do mankietów czy broszki);
  • w przypadku wysokich i/lub głębokich zabudów garderobianych doskonale sprawdzają się tzw. pantografy, czyli drążki ruchome – wysuwane lub opuszczane;
  • głębokość mebla, w którym będziemy wieszać płaszcze, marynarki czy koszule powinna wynosić minimum 58 – 60 cm, z kolei głębokość części zabudowy przeznaczonej do wieszania spodni, spódnic czy układania butów może być mniejsza i wynosić około 35 cm;
  • do przechowywania złożonych swetrów i bluz nadają się półki o szerokości około 55 – 60 cm;
  • do przechowywania złożonych koszulek i t-shirtów nadają się półki o szerokości około 35 – 40 cm;
  • półki, w których przechowujemy rzeczy złożone nie powinny być zbyt głębokie – najlepiej przechowywać ubrania złożone w jednym rzędzie (wyciąganie rzeczy z drugiego rzędu byłoby kłopotliwe i mogło przyczyniać się do powstawania bałaganu);
  • szuflady to doskonałe miejsce do przechowywania drobnych akcesoriów i dodatków oraz bielizny – optymalna szerokość szuflad wynosi 55 – 60 cm, a ich głębokość nie powinna przekraczać 12 – 20 cm; aby ułatwić przechowywanie rzeczy w szufladach, możemy sięgnąć po różnego rodzaju organizery (dopasowane do rodzaju przedmiotów, które chcemy za ich pomocą uporządkować). 
Szafa na wymiar z szufladami.

Garderoba w szafie – tylko w zabudowie na wymiar 

Jeśli w naszym domu lub mieszkaniu nie ma możliwości wygospodarowania osobnego pomieszczenia i przeznaczenia go na garderobę – nic straconego! Duża, odpowiednio zaprojektowana i wyposażona oraz wykończona szafa doskonale sprawdzi się w roli garderoby. Można ją ustawić w sypialni lub pokoju dziecka, a także w przedpokoju. Ponadto każda pozornie zbędna wnęka to potencjalna szafa, oczywiście zabudowana na wymiar! 

Funkcjonalne wyposażenie szafy

O funkcjonalności i pojemności mebla będą decydowały nie tylko jego gabaryty, ale przede wszystkim sposób zagospodarowania wnętrza. Należy się tutaj trzymać wytycznych, które stosowane są przy konstruowaniu zabudowy garderoby, dotyczących m.in wysokości umiejsowienia drążków, szerokości i głębokości półek i szuflad. Istotne jest wykorzystanie każdego zakamarka oraz zastosowanie praktycznych organizerów. Jeśli szafa ma służyć więcej niż jednej osobie – dobrze jest, już na etapie projektowania jej wnętrza, zaplanować strefy dla poszczególnych użytkowników (np. dopasowane do ich wzrostu oraz indywidualnych potrzeb).  

Garderoba na widoku, czyli design szafy

Szafa może być meblem mniej lub bardziej widocznym w pomieszczeniu. Wybrany charakter nadamy meblowi sięgając po drzwi: neutralne i w kolorze ścian (wówczas szafa harmonijnie skomponuje się z wnętrzem i nie będzie się rzucała w oczy, nawet przy dużych gabarytach), lustrzane (będą pełniły dodatkową funkcję dużego lustra i optycznie powiększały przestrzeń) lub dekoracyjne (wówczas duża szafa będzie decydowała o charakterze wnętrza).

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 1 opinii.
Loading...