Skip to main content

Zabudowa gabinetu – jak urządzić miejsce pracy w domu?

Biblioteczki do biura

Coraz więcej osób staje przed koniecznością urządzenia swojego miejsca pracy w domu. Sprawa dotyczy nie tylko freelancerów, którzy pracę zdalną opanowali do perfekcji, ale i coraz większej rzeszy pracowników biurowych, którzy w związku z sytuacją pandemiczną przeszli na pracę zdalną lub hybrydową tymczasowo, choć znosi się na to, ze stan taki potrwa o wiele dłużej.

Wiele firm deklaruje, że ten właśnie sposób świadczenia pracy okazał się na tyle komfortowy dla pracowników i na tyle ekonomiczny dla pracodawców, że możliwe jest utrzymanie tego stanu na stałe. Cokolwiek się wydarzy, stworzenie własnego miejsca pracy w domu – gabinetu czy biura – i tak spędza sen z powiek wszystkim, którzy muszą taką przestrzeń wygospodarować. Kawałek blatu przy kuchennym stole to za mało.

Własny pokój

Nie każdy jest w stanie wygospodarować osobny pokój na biuro czy gabinet, ale naprawdę warto to zrobić. Kto nie zaplanował takiego pomieszczenia już na etapie projektowania domu czy mieszkania, ten musi nieco pogłówkować, ale – podpowiadamy – nie jest to niewykonalne. Współczesne meble gabinetowe i biurowe to systemy tworzone na indywidualne zamówienie, co w praktyce oznacza, że można dzięki nim stworzyć maksymalnie komfortową przestrzeń do pracy w nawet bardzo małym pomieszczeniu.

Nie, nie namawiamy was na zagospodarowanie komórki pod schodami i powrót do lektury „Harrego Pottera”, ale jeśli tylko macie do dyspozycji choć maleńki pokoik, który dotychczas traktowany był jako garderoba, składzik czy schowek, da się go przearanżować na nowoczesne domowe biuro. 

Biuro w domu

Biuro w domu musi być tak samo funkcjonalne jak pomieszczenie o podobnym przeznaczeniu w budynku użyteczności publicznej. W zależności od wykonywanej pracy, niezbędne będzie biurko albo sekretarzyk. Jeśli naszym podstawowym narzędziem pracy jest laptop i większość naszej aktywności zawodowej realizuje się w sieci, dla naszego domowego gabinetu wybierzemy raczej mały mebel dostosowany do potrzeb mobilnego komputera.

Idealny byłby sekretarzyk o lekkiej konstrukcji, który bez kłopotu można przestawiać z miejsca na miejsce. Jeżeli natomiast co dnia toniemy w dokumentach, rozkładamy rozmaite materiały do produkcji różnych przedmiotów metodą rękodzielniczą czy wielkoformatowe projekty drukowane na papierze, konieczny będzie zakup dużego biurka – albo nawet stołu.

Dużego, ale dostosowanego do warunków pomieszczenia. Do biurka, oczywiście, należy dobrać krzesło. Tu już nie wchodzi w grę indywidualne zamówienie, szukamy dobrego krzesła mobilnego/obrotowego lub stacjonarnego, które spełnia wszystkie zasady ergonomii. 

Meble do gabinetu na wymiar

Jeśli nasze domowe miejsce do pracy ma mieć tyle charakter biurowy, ile gabinetowy, obok biurka lub sekretarzyka i krzesła konieczny będzie zakup regałów, komód, a może nawet witryn. Wszystko zależy od tego, czy chcemy w pomieszczeniu utrzymać idealny porządek, czy artystyczny nieład.

W przypadku gabinetów, w których prywatną praktykę prowadzą przedstawiciele zawodów prawniczych czy medycznych, perfekcyjny porządek ma znaczenie kluczowe – świadczy o wzorcowej organizacji i powadze wykonywanego zawodu.

W takich gabinetach klient spodziewa się (i powinien!) znaleźć meble gabinetowe wykonane na wymiar, w tym regały biblioteczne uginające się od książek (nie atrap!) oraz witryny, w których zobaczyć można a to publikacje wydane przez prawnika, a to suplementy diety oferowane przez fizjoterapeutę. 

Kiedy wchodzimy do biura przedstawiciela zawodu artystycznego, kogoś pracującego w mediach czy reklamie, raczej wolimy dostrzec twórczy nieład – nie bałagan: miły oku domiar książek, gazet, nośników elektronicznych itd. Otwarte regały biblioteczne, półki, biurko z dużym blatem – wszystkie one tworzą klimat sprzyjający poszukiwaniu i przetwarzaniu informacji oraz ułatwiają dostęp do dokumentacji tradycyjnej i elektronicznej. 

Jak łatwo zauważyć, aranżacja pokoju do pracy w domu wymaga stworzenia bardzo precyzyjnego planu. Gabinet czy biuro muszą być dopasowane i do warunków lokalowych, i do potrzeb użytkownika oraz jego ewentualnych gości, klientów czy kontrahentów. Dzięki nowoczesnym meblom gabinetowym i biurowym na wymiar jest to oczywiście możliwe. 

Aranżacja biura w domu

Kto ma możliwość pracy w domu i przyzwyczaił się do specyficznego rytmu takiej pracy, często i chętnie dokonuje zmian aranżacyjnych w swoim biurze czy gabinecie. Możliwość zamawiania mebli na wymiar sprawia, że można je planować w miarę pojawiania się kolejnych potrzeb, a nie na zapas.

Warto mieć świadomość, że świetnie wyposażone biuro można stworzyć także na strychu, w pomieszczeniu pod skosami. I że nawet najmniejszy pokój może pomieścić mnóstwo dokumentów, dzięki schowkom z systemem drzwi przesuwnych. Każda nasza potrzeba znajdzie na pewno przełożenie na mebel, który ją zaspokoi na długi czas.

Podsumowanie

Nowoczesna zabudowa gabinetu albo domowego biura to zadanie dla studia meblowego, które może zaproponować rozwiązania maksymalnie zindywidualizowane, nietypowe czy nowatorskie zarówno pod względem estetycznym jak i materiałowym. Nowoczesne meble gabinetowe na wymiar sprawią, że praca biurowa w warunkach domowych będzie czystą przyjemnością, a wszelkie dokumenty czy niezbędne akcesoria znajdą swoje stałe miejsce.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 2 opinii.
Loading...