Skip to main content

Jak zaplanować wnętrze szafy do przedpokoju — praktyczne porady

Jak zaplanować wnętrze szafy do przedpokoju

Szafa w przedpokoju to niezawodny element wyposażenia. Z jej pomocą nareszcie zadbasz o organizację tej przestrzeni i zyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania szalików, kurtek, butów, torebek oraz wielu innych akcesoriów czy tekstyliów. Jednak będziesz cieszyć się maksymalnym porządkiem w tym miejscu, gdy dowiesz się, jak zaprojektować wnętrze szafy w przedpokoju na wymiar. Skorzystaj z naszych porad, a na pewno Ci się to uda!

Przemyślany projekt szafy do przedpokoju – od tego zacznij!

Długie płaszcze, kurtki, szaliki czy torebki – wszystko musi pomieścić szafa w wiatrołapie. Wnętrze zatem musi być dobrze przemyślane, abyś mógł z łatwością schować wszystkie niezbędne rzeczy. W tym przypadku projektowanie zacznij od ustalenia wszystkich wymiarów. Weź pod uwagę m.in. miejsce, jakie chcesz przeznaczyć na szafę, rodzaj przedmiotów, jakie chcesz tam przechowywać, a także liczbę domowników oraz ewentualnych gości. Dzięki temu przekonasz się, jak wiele haczyków, wieszaków bądź szuflad potrzebujesz w przedpokoju.

Jak zaplanować wnętrze szafy w przedpokoju?

Kluczowe znaczenie ma dobrze zaplanowana szafa do przedpokoju. Wnętrze będzie wtedy odpowiadało Twoim potrzebom, a do tego pozwoli Ci z łatwością znaleźć wszystkie niezbędne elementy garderoby, akcesoria czy galanterię. Weź też pod uwagę fakt, że niektóre ubrania powinny wisieć na wieszakach lub haczykach, a inne możesz złożyć i umieścić na półce lub w szufladzie. Dlatego każdy z tych elementów wyposażenia szafy powinien znaleźć się w jej wnętrzu.

Jakie elementy garderoby muszą wisieć w szafie w przedpokoju? Z pewnością dotyczy to płaszczy i kurtek. Niektóre z nich lepiej, jeśli będą znajdowały się w pokrowcach, aby chronić materiał przed molami. Koniecznie zaopatrz się też w szerokie wieszaki, a wtedy ubrania na pewno nie będą z nich spadały.

Nie masz miejsca w przedpokoju na to, żeby znalazła się tam także inna szafa lub komoda? W takim razie wybierz mebel z szufladami lub sporą przestrzenią pod drążkiem. Dzięki temu bez problemu znajdziesz miejsce do przechowywania butów. Wykorzystaj do tego specjalne pudełka, które są przezroczyste i mają specjalne otwory na bocznej ściance, co znacznie ułatwia sięganie po ulubioną parę. Poza tym umożliwia zachowanie porządku i dobre zagospodarowanie nawet prostej szafy bez szuflad.

Szafa w przedpokoju – pomysły do małej szafy

Nie masz zbyt wiele miejsca w przedpokoju, a zależy Ci na maksymalnej funkcjonalności? W takim przypadku najlepiej, jeśli postawisz na mebel z jednym drążkiem, na którym możesz powiesić kurtki czy płaszcze. Zdecyduj się także na niewielki segment z szufladami oraz dwie półki w górnej części. Organizacja szafy w przedpokoju stanie się dużo prostsza, gdy na półkach umieścisz pudełka, gdzie możesz schować torebki, plecaki, kapelusze, czapki z daszkiem oraz sezonowe ubrania np. puchowe kurtki i płaszcze.

Na drążku zostaw miejsce na płaszcze i kurtki, które nosisz na co dzień, abyś miał do nich łatwy dostęp. W szufladach możesz trzymać drobne akcesoria typu szaliki, apaszki, a nawet smycz dla psa bądź kapcie dla gości. Taka przestrzeń będzie nie tylko dobrze zorganizowana, ale też pozwoli Ci zmieścić wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy.

Jak powinna być zorganizowana szafa w przedpokoju?

Wnętrze mebla, który znajdzie się w przedpokoju, musi być przemyślane. Organizację zacznij od ustawienia drążka na odpowiedniej wysokości. Pamiętaj o tym, że od tego zależy nie tylko Twoja wygoda, ale również fakt, czy będziesz mógł powiesić tam długie płaszcze. Zakłada się, że najlepszym rozwiązaniem jest drążek zamontowany na wysokości 160-170 cm. Wtedy masz pewność, że nawet długie płaszcze się nie wygniotą, a Ty zyskasz na dole przestrzeń na buty czy torebki.

Jak zaprojektować wnętrze szafy dla rodziny z dziećmi? Wówczas przydadzą się dwa drążki pod sobą lub jeden na niższej wysokości. To świetne rozwiązanie dla młodszych członków rodziny. Dzięki temu będą mogli samodzielnie sięgać lub powieszać kurtki. Najlepiej, jeśli takie drążki znajdą się na wysokości ok. 50-60 cm.

W projekcie szafy do przedpokoju uwzględnij także półki i szuflady. Pamiętaj tylko o tym, żeby półki miały ok. 45-50 cm szerokości i zostały zamontowane na wysokości wzroku. Natomiast szuflady mogą znajdować się w dolnej części szafy. Koniecznie zdecyduj się na mechanizm z cichym domykaniem, co zwiększy komfort korzystania z tego mebla.

Dopasowana i atrakcyjna szafa w przedpokoju

Aranżacje wnętrza nie powinny wpływać na to, jak będzie się prezentować szafa. W końcu w tym pomieszczeniu istotny jest też zewnętrzny wygląd, który przede wszystkim powinien być spójny z wystrojem wnętrza. Świetnie sprawdzą się meble z przesuwnymi drzwiami, ponieważ ułatwią poruszanie się po tej przestrzeni, co jest tak ważne w wąskich pomieszczeniach.

Dobrym pomysłem będzie też mebel z dużym lustrem, które optycznie powiększy pomieszczenie i wprowadzi do niego nieco więcej światła. Dodaj do tego szafkę na buty typu cargo, a zyskasz łatwy dostęp do pudełek z obuwiem.

Zobacz także:

Jak dobrać fronty do szaf?

Koszt szafy na wymiar – od czego zależy?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 1 opinii.
Loading...