Skip to main content

Szafki do małej łazienki – pomysły na aranżację przestrzeni

Meble do małej łazienki

Maleńka łazienka może stanowić ogromny kłopot. Może, ale nie musi. Wystarczy zdać sobie sprawę, że w obecnych czasach jesteśmy w stanie zagospodarować ją wyłącznie meblami robionymi na wymiar, które zagwarantują, że uda nam się wykorzystać każdy centymetr kwadratowy powierzchni w najfunkcjonalniejszy możliwy sposób. Warto postawić na takie właśnie rozwiązanie, bowiem żonglowanie gotowymi meblami o standardowych rozmiarach na pewno nie sprawi, że uda nam się spełnić marzenie o łazience małej, ale doskonałej. 

Optymalnie zorganizowana przestrzeń

Aranżacja małej łazienki wymaga odpowiedzenia sobie na pytani ile i jak zorganizowanej powierzchni do przechowywania kosmetyków, chemii domowej i ręczników potrzebujemy. Ba, czy w ogóle wszystkie wspomniane przedmioty będą przechowywane w łazience. W wielu gospodarstwach domowych rezygnuje się z trzymania ręczników w łazience i znajdują one swoje miejsce w szafach bądź szufladach z bielizną pościelową.

Z kolei chemia domowa coraz częściej ląduje w rozmaitych schowkach organizowanych w przedpokoju czy w docelowym pomieszczeniu w mieszkaniu, które powstaje tylko o to, żeby pomieścić wszystko, co niezbędne, ale niekoniecznie godne eksponowania na widoku.

Jeśli więc ostatecznie okaże się, że potrzebujemy w małej łazience jedynie małej umywalki z szafką, oraz szafek do przechowywania kosmetyków, warto zadbać o to, żeby były one maksymalnie estetyczne, ale i pojemne – tak, żeby potrzeba ich rozbudowania nie pojawiła się zbyt szybko, jeśli by w ogóle miała się pojawić…

Szafki łazienkowe - mała łazienka
Meble do małej łazienki.

Okiełznać chaos

Dobrze, żeby szafki w małej łazience były ukryte w ścianach albo zamykane w sposób dający złudzenie, że w pomieszczeniu szafek nie nie ma w ogóle. Dlaczego? Bo właśnie w małej łazience, zwłaszcza jeśli nie ma w niej okna, łatwo o większe kłopoty z utrzymaniem czystości. Branie prysznica czy dłuższej kąpieli – jeśli zmieściła się w niej wanna… – zawsze oznacza, że pomieszczenie jest bardzo zaparowane, a cząsteczki mydła rozpylane w wodnym aerozolu osiadają na płytkach i wszystkich innych powierzchniach.

Tworzący się na półkach oraz ich zawartości lepki film to nic przyjemnego. Dlatego dobrze szafki i półki zamknąć. Jeśli mamy małą łazienkę, którą od podłogi po sufit można przetrzeć mikrofazową ściereczką, znacznie łatwej będzie nam zapanować nad chaosem. Małej łazience dobrze robi umywalka wpuszczona w szafkę, ale jeszcze lepiej ta zamontowana na szafce. Mamy wtedy więcej miejsca do przechowywania, a ukryte elementy armatury dobrze wpływają na estetykę pomieszczenia.

Szafka pod umywalkę
Szafka pod umywalkę.

Dobór luster i oświetlenia

Wyobraźmy więc sobie łazienkę, małą, mniejszą i najmniejszą, która zawsze jest klinicznie czysta, a głębokie schowki ukryte w ścianach albo za drzwiami perfekcyjnie zaprojektowanych szafek są niewidoczne na pierwszy rzut oka. Taka czysta forma dopomina się o jeszcze jeden element wyposażenia – lustra.

Dobrze rozmieszczone lustra, dają – wraz z perfekcyjnie rozplanowanym oświetleniem – złudzenie optycznego powiększenia metrażu. Lustra mogą być samodzielnymi elementami aranżacji małej łazienki, ale możemy też zdecydować się na lustrzane płytki ścienne albo lustrzane drzwi szafek. Najważniejsze, żeby gra świateł uczyniła pomieszczenie niej klaustrofobicznym i jaśniejszym. 

Miejsce do suszenia ręczników

Pamiętajmy, że mała łazienka nie może być zagracona. Im więcej rzeczy stoi na wannie, na parapecie, na półkach pod lustrem, tym większe wrażenie bałaganu – nawet jeśli wszystko jest poukładane. Lepiej więc zainwestować w umywalkę z szafką i szafkowe lustra, żeby mieć wszystko pod ręką, ale nie na widoku.

Obok dobrze zaprojektowanych i skonfigurowanych mebli na wymiar, w małej łazience konieczne są też wieszaki na ręczniki. Być może najlepszym rozwiązaniem jest montaż grzejnika drabinkowego, zwanego ręcznikowcem, który w chłodniejszych miesiącach będzie dodatkowo ogrzewał pomieszczenie i szybko suszył nie tylko ręczniki, ale drobne elementy garderoby. 

Szafki do małej łazienki.

Na styk

Projektowanie mebli na wymiar do małej łazienki zawsze jest sporym wyzwaniem. Ponieważ ich wymiary obliczane są na styk, musimy mieć świadomość, że  kiedy w naszym domu pojawi się ekipa montażowa, nie będzie już żadnej możliwości manewru. Dlatego tak ważne jest stworzenie optymalnego projektu mebli do małej łazienki, który zadowoli wszystkich użytkowników. Aranżacja przestrzeni musi uwzględniać potrzeby wszystkich domowników, a jeśli chcemy w łazience ustawić pralkę, także miejsce na kosz na brudną bieliznę. 

Nie bez znaczenia są też materiały, z których zrobione będą meble do małej łazienki. Powinny być odporne na działanie wilgoci i temperatury. O tym, jakie materiały będą najodpowiedniejsze, pomoże nam zadecydować fachowiec ze studia projektowania mebli, mający rozeznanie w rodzajach płyt meblowych oraz nowoczesnych tworzywach sztucznych.

Podsumowanie

Pamiętajmy też, że w przypadku małych pomieszczeń dobrze sprawdzają się systemy drzwi przesuwnych, żaluzjowych albo uchylnych. Zapytajmy i o nie, bo to rozwiązanie bardzo ergonomiczne i wprost stworzone do małych i nieustawnych łazienek o nietypowym kształcie alb ze skosami.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 1 opinii.
Loading...