Skip to main content

Jak oddzielić kuchnię od salonu — kilka najciekawszych rozwiązań

Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Planując aranżację mieszkania bądź domu jednorodzinnego stajemy przed ciekawym wyzwaniem rozdzielenia kuchni od salonu. Szczególne znaczenie ma to w przypadku mniejszego metrażu. Wykańczając mieszkanie, pragniemy zachować dwie niezależne, funkcjonalne przestrzenie, wykorzystując maksymalnie potencjał powierzchni mieszkalnej.

Jak oddzielić salon od kuchni i po jakie rozwiązania sięgnąć? Pytania te są wciąż bardzo aktualne. Na szczęście odpowiedzią na nie są coraz ciekawsze i odważniejsze architektoniczne wizje, które realizowane nawet w małym mieszkaniu wyznaczają dwa w pełni funkcjonalne pomieszczenia.

Czy zachowywać dwie niezależne przestrzenie

Kuchnia połączona z salonem to od wielu lat bardzo popularne rozwiązanie zarówno dla małych jak i dużych przestrzeni. Najbardziej kluczową pozostaje kwestia czy zachowywać dwie odrębne przestrzenie, które wzajemnie się nie zakłócają. Czy jednak połączyć tylko subtelnie zaznaczając granicę?

Z jednej strony marzymy o przytulnej niezależnej sypialni i jednocześnie chcemy czuć się swobodnie w kuchni. Z drugiej strony, zależy nam na jak największej przestrzeni, szczególnie gdy w grę wchodzi mały metraż do zagospodarowania. Co ważne, często, nawet przy zastosowaniu bardzo dobrych rozwiązań wentylacyjnych nie jesteśmy w stanie wyeliminować przenikania kuchennych zapachów na część salonową.

Pewną niezależność uzyskamy już za pomocą samego zastosowania odróżniającej się podłogi. Wytyczy ona jasno granicę obu pomieszczeń i może być dobrym argumentem do zastosowania lekkich rozwiązań.

Najbardziej popularne rozwiązania dla wydzielenia kuchni i salonu

Obecna oferta aranżacyjna jest dość bogata w rozwiązania dla rozdzielenia aneksu kuchennego od salonu. Na uwagę zasługuje fakt, że ta oferta stale się powiększa o innowacyjne wykorzystanie dostępnych materiałów (szkło, metal, drewno, akryl, tworzywa sztuczne). Planując podział przestrzeni, warto rozważyć te rozwiązania, które będą korespondowały ze stylem wykończenia (nowoczesny, loft, klasyczny, skandynawski) jak również będą przyjazne naszej kieszeni. Oto kilka rozwiązań, które cieszą się największą popularnością.

Zabudowa ze ścianki — Kuchnia oddzielona ścianką od salonu

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest zabudowa działowa, która w sposób dosadny rozdziela kuchnię od salonu. Ścianki działowe są znakomitym elementem wystroju. Zabudowa może być wykonana z karton gipsu lub można ją wykonać za pomocą alternatywnych rozwiązań z wykorzystaniem systemów suchej zabudowy. 

Przewagą zabudowy ścianowej są jej możliwości wykończeniowo-dekoracyjne: sztukateria, tynk strukturalny, panele lamelowe, kolor, etc. Kolejnym atutem jest możliwość wkomponowania w taką ściankę telewizora lub nowoczesnego bio kominka. Na szczególną uwagę zasługuje również zabudowa całoszklana, wykonywana na zamówienie, która rozdziela kuchnię od salonu, pozostawiając efekt przestrzeni i lekkości.

Oddzielenie kuchni od salonu — Drzwi przesuwne i drzwi dwuskrzydłowe

Rozwiązaniem, które nieustannie cieszy się popularnością to system drzwi. Sprawdzą się tutaj skrzydła przesuwne lub dwuskrzydłowe. Największą funkcjonalność osiągną wtedy gdy będą wykonane w systemie chowanym. Nowoczesna stolarka drzwiowa obfituje w możliwości aranżacyjne i wykończeniowe. 

Przesuwne systemy drzwi (pojedyncze lub podwójne) idealnie oddzielą przestrzeń kuchenną od salonowej. Jest to rozwiązanie wyjątkowo praktyczne, ponieważ prowadnice skrzydeł są wytrzymałe na eksploatację i przyjazne użytkownikowi. 

Skrzydła przesuwają się praktycznie bezszelestnie, płynnie, bez użycia siły. Rozwiązanie alternatywne stanowią drzwi dwuskrzydłowe, jednak w tym przypadku wymagana jest znacznie większa powierzchnia użytkowa. Montaż systemu drzwiowego jest dość inwazyjny, dlatego należy zaplanować jego zastosowanie na etapie stricte aranżacyjnym.

Oddzielenie kuchni od salonu barkiem i wyspą

Jednym z bardziej nowoczesnych rozwiązań rozdzielenia kuchni od salonu jest zastosowanie konstrukcji wyspowej lub barku. Innowacja tego rozwiązania kryje się w kunszcie stolarskim, ponieważ można zastosować ukryty blat wyspowy, który po wysunięciu z powodzeniem zastąpi nam oddzielny stół nawet dla czterech osób. Natomiast w barku możemy ukryć dodatkową chłodziarkę. Barek oraz wyspa to rozwiązania nowoczesne. Cieszą się one coraz większym uznaniem i ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia, ponieważ możliwości aranżacyjnych i praktycznych jest nieograniczona ilość.

Regał i szafa

W szeregu ciekawych pomysłów na rozdzielenie salonu od kuchni znajdują się również konstrukcje szafowa i regałowa. Stanowią one naturalną granicę pomiędzy pomieszczeniami i doskonale spełniają praktyczne funkcje mebla. Zarówno w salonie jak i w kuchni szafa jest wykorzystana zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem.

Ściana rozdzielająca w formie szafy pozwala zaoszczędzić przestrzeń i w pełni wykorzystać potencjał mieszkania. Wykonanie takiej konstrukcji, pod wymiar, należy powierzyć profesjonalnej firmie. Specjalista pomoże w każdym aspekcie, od planowania po wykonanie.

Podsumowanie

Rozdzielenie kuchni od salonu cechuje innowacja właściciela pomieszczenia. Współpracując ze specjalistą, jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązanie, które będzie praktyczne i będzie służyć przez wiele lat. Najważniejsze jest szczegółowe rozeznanie w oferowanych możliwościach oraz potencjale aranżacyjnym. 

Paleta rozwiązań jest bogata: od wyboru podłogi, konstrukcji ścianowej, poprzez dobór systemu drzwiowego, po wykonanie funkcjonalnej wyspy oraz głębokiej dzielonej szafy, która posłuży salonowi oraz kuchni. Warto wziąć pod uwagę każde rozwiązanie i znaleźć to, które najlepiej wkomponuje się w przestrzeń i będzie przyjazne dla budżetu.

W końcu, dom, w którym żyjemy, ma przynosić wytchnienie i satysfakcję.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 2 opinii.
Loading...