Skip to main content

Smart Design, czyli meble wielofunkcyjne dla małych mieszkań

Łóżka piętrowe

I tak oto historia zatoczyła koło. Choć długo uciekaliśmy od zapamiętanych z dzieciństwa półkotapczanów, meblościanek oraz stolików w postaci blatów przykręcanych do ścian na zawiasach, okazało się, że meble wielofunkcyjne wcale nie muszą być obciążone piętnem komunistycznych reliktów.

Lata temu traktowaliśmy je jak dopust boży, bo tylko takie można było kupić (na talony…) i właśnie dlatego wszystkie nasze M3 i M4 urządzone były jednakowo. Oczywiście nikt nie znał wtedy określenia meble wielofunkcyjne albo Smart Design. Koszmarki z najtańszej płyty paździerzowej wydawały nam się paskudne, a nie — inteligentne. 

Wiele zmieniło się w naszej rzeczywistości, ale wciąż znaczna część Polaków dysponuje małymi mieszkaniami. Urządzenie takiego lokum to nie lada wyzwanie. I w jego realizacji bardzo przydają się właśnie inteligentne wielofunkcyjne meble do małych mieszkań, które dziś robi się na wymiar, z nowoczesnych atrakcyjnych materiałów. Zamiast rezygnować z marzeń o perfekcyjnie umeblowanym mieszkaniu, zrezygnujmy z wizji posiadania dużej liczby mebli jednofunkcyjnych — zagracanie mieszkania nie jest trendy, Smart Design dla małych mieszkań — jest. 

Meble wielofunkcyjne dla małych pokoi dziecięcych i młodzieżowych

W pokojach dziecięcych meble wielofunkcyjne goszczą najczęściej  postaci łóżek piętrowych lub raczej kombajnów, w skład których wchodzą jedna lub więcej powierzchni do spania, blat roboczy wraz z półkami i schowkami na materiały szkolne, biblioteczką, szafą ubraniową oraz schowkiem na pościel w postaci głębokiej szuflady. Tak, to jest jeden kompaktowy mebel, który wystarcza za wszystkie inne. Taki wielofunkcyjny kombajn doskonale sprawdza się zarówno w pokoju jedynaka, jak i rodzeństwa.

Oczywiście w ramach jego konstrukcji wykorzystać można wszelkie udogodnienia znane z innych inteligentnych mebli, np. składany na zawiasach blat biurka czy biurko wsuwane pod stelaż łóżka jak szuflada (podobnie jak szuflady i szafki na ubrania). Takie wielofunkcyjne łóżko-kombajn to może być mały albo pokaźnych rozmiarów mebel z licznymi ruchomymi elementami, które wsuwamy w przeznaczone im miejsca, a następnie zasłaniamy wszystko żaluzjowymi drzwiami, co sprawia, że w pokoju dziecięcym panuje zawsze idealny porządek.

Patent taki doskonale zdaje egzamin także w pokoju młodzieżowym, w którym często bywają goście, a najczęstszym z nich jest… bałagan. 

Smart Design dla dorosłych — pracuj także na kanapie

Wielofunkcyjna może być nawet banalna kanapa. Kto pracuje zdalnie, ten wie, że długie godziny za biurkiem bywają nieznośne — nawet najbardziej ergonomiczne krzesło nie jest w stanie sprawić, żeby nie bolał nas kręgosłup. Warto więc wybrać kanapę z obrotowym stolikiem, na którym można położyć laptop, a samemu wygodnie się wyciągnąć. Jeśli jednak praca na kanapie nie wchodzi w rachubę, bo zamiast pracować — zasypiamy, sprawmy sobie maksymalnie funkcjonalne biurko albo blat roboczy z dodatkowymi schowkami. Biurko może być elementem składowym meblościanki albo samodzielnym meblem działającym na podobnej zasadzie jak łóżko-kombajn. 

Biuro w szafie

Biurko-kombajn o maksymalnie prostym designie może mieć podwójny blat, pod którym — niczym w tradycyjnym sandwichu — kryje się ogromna i doskonale zorganizowana przestrzeń do przechowywania. A jeśli nawet taki kombajn to za mało, żeby pomieścić wszystkie dokumenty, segregatory, notatniki i czego wam tam jeszcze do pracy potrzeba, zamówcie sobie na wymiar domową szafę-biuro. To dwuskrzydłowa konstrukcja, na każdym skrzydle rozmieszczone są rewelacyjne schowki, a skrzynia, oprócz nich, mieści także blat roboczy. Otwieramy na oścież — duże biuro, zamykamy oba skrzydła — zwyczajna mała szafa. 

Inteligentne meble do oszczędzania przestrzeni: Gdy projektant mebli może poszaleć

Kompaktowość i wielofunkcyjność to zasadnicze zalety inteligentnych mebli.  Zasadnicze, ale nie jedyne. Z uwagi na fakt, że meble typu Smart spełniają równocześnie wiele zadań, muszą być wyjątkowo starannie projektowane. Rzec można, że to wielka frajda dla projektanta, kiedy ma okazję zabrać się za jakiś projekt z kręgu Smart Design, bo może wtedy uwolnić swoją wyobraźnię i wykazać dużą kreatywnością. 

Dużego kunsztu wymaga umiejętność zaprojektowania mebla, który perfekcyjnie składa się i rozkłada (wielokrotnie — musi być bardzo trwały), z małego staje się wielki albo całkowicie zmienia przeznaczenie. Takie meble, przywodzące na myśl bohaterów filmu Transformers, muszą być atrakcyjnie wizualnie. W przypadku mebli wielofunkcyjnych w grę wchodzi nieco inna stylistyka niż w przypadku mebli tradycyjnych — projektant może łączyć materiały w nietypowy sposób, bawić się konwencjami (łączyć stylistykę vintage z elementami loftowymi/industrialnymi) czy nadawać meblom charakter eksperymentalnych wizji artystycznych. A wszystko dlatego, że wielofunkcyjne meble do małych mieszkań mają status jedynych-i-najważniejszych-mebli-w-całym-pomieszczeniu. 

Meble smart do małych pomieszczeń: Podsumowanie

Smart Design, meble inteligentne, wielofunkcyjne zawsze zamawiajmy na wymiar, bo to… zupełnie inny wymiar sztuki tworzenia mebli. Im mniejsze mieszkanie, tym większa szansa, że projektant stworzy dla nas prawdziwe arcydzieło. 

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 1 opinii.
Loading...