Skip to main content

Meble wielofunkcyjne – postaw na praktyczne rozwiązania

Meble wielofunkcyjne

Pierwsze skojarzenie z terminem meble wielofunkcyjne? Zapewne meblościanka — królowa polskich mieszkań w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych, a nawet późniejszych. Znużeni jednostajnością i stylistyczną unifikacją mebli dostępnych „za komuny”, szybko przerzuciliśmy się na meble jednofunkcyjne, żeby w niedługim czasie odkryć, iż… wielofunkcyjność nie była taka zła. I że to nie ona stanowi relikt przeszłości, tylko fakt, że dawno temu nikt nie myślał o atrakcyjności wizualnej mebli — rozwiązania techniczne były kiepskie, podobnie jak materiały meblarskie, a byle jakie wykonanie dopełniało całości.

Meble wielofunkcyjne: Jeden mebel, wiele możliwości

Meble wielofunkcyjne z założenia mają pełnić więcej niż jedną funkcję użytkową. Znajdują zastosowanie w mieszkaniach małych, w których każdy metr kwadratowy powierzchni jest na wagę złota, są tzw meble inteligentne do małych mieszkań. To, oczywiście, nie tylko meblościanki, ale także stoły, łóżka czy kanapy, które są tak skonstruowane, że można je złożyć albo rozłożyć w wyjątkowo pomysłowy sposób, dostosowując ich rozmiar do aktualnych potrzeb. Wielofunkcyjność objawia się także w kompaktowych konstrukcjach typu kombajn, np. łóżkach na antresoli, które są tylko elementem bryły mieszczącej stanowisko do pracy, szafę ubraniową, półki na książki, czy głębokie szuflady do przechowywania pościeli i odzieży.  

Im mniejsze mieszkanie, tym większe możliwości

Im mniejsze mieszkanie, tym bardziej sensowne jest zamawianie mebli wielofunkcyjnych na wymiar. Zakup gotowych meblościanek czy wielofunkcyjnych piętrowych łóżek do pokoju dziecięcego zawsze wiąże się z ryzykiem niedopasowania. Gotowe meble najczęściej — wciąż… – robione są z myślą o blokach z wielkiej płyty i charakterystycznych wymiarach poszczególnych M.

Tymczasem takich właśnie mebli szukają także lokatorzy nowo powstających mieszkań deweloperskich, które metraż mogą mieć naprawdę różnorodny, a i układ pomieszczeń daleko odbiegający od blokowych wielkopłytowych standardów. Ba, meble wielofunkcyjne, zwłaszcza te solidnych rozmiarów, chętnie kupują także właściciele dużych domów jednorodzinnych.

W tym ostatnim przypadku liczy się nie tylko fakt, że mebel spełnia wiele funkcji, ale i to, że jest to mebel o nowoczesnym, fantazyjnym designie, uwzględniający np. uwielbiane przez dzieci rozwiązania, jak zjeżdżalnia obok drabinki czy schodów prowadzących na antresolę, czy stylizacja całego kombajnu z łóżkiem na zamek książęcy czy piracki statek. 

Meble składane wielofunkcyjne: Zabawa meblowymi klockami

Meble wielofunkcyjne znajdują zastosowanie w każdym pomieszczeniu, w korytarzu, przedpokoju czy w kuchni. Kluczem do zaprojektowania maksymalnie funkcjonalnego mebla wielofunkcyjnego jest precyzyjne określenie naszych potrzeb. Część elementów takiego mebla jest składana albo wsuwa się pod inne elementy — niczym konstrukcja z klocków.

Częstotliwość ich użytkowania będzie decydująca, kiedy przyjdzie wybrać mechanizmy takie jak prowadnice czy zawiasy. Jeśli stół rozkładany, na co dzień przymocowany do ściany i wyglądający jak nowoczesny element dekoracyjny, używany jest sporadycznie, najważniejsze będzie, aby solidne zamykanie nie sprawiło, iż nagle samoczynnie się otworzy. Jeśli jednak korzystamy z niego co dnia, mechanizm otwierający musi być sprawny, płynny i komfortowy w użytkowaniu, żeby nie trzeba się było z takim stołem szarpać. 

Królowa jest tylko jedna: meblościanka

Wróćmy do królowej mebli wielofunkcyjnych, czyli meblościanki. Ta w nowoczesnym wydaniu uwzględnia wszystkie przemiany kulturowe, jakie zaszły w ostatnich dziesięcioleciach. Znajdziemy więc w niej np. miejsce na  sprzęt elektroniczny najnowszej generacji. Oczywiście tym, co różni nowoczesną meblościankę od jej poprzedniczki są użyte do stworzenia mebla materiały, systemy przechowywania oraz systemy drzwiowe.

W studiu meblowym używa się dziś atrakcyjnych wizualnie tworzyw sztucznych, hartowanego szkła czy luster. Nawet największa i najbardziej pojemna meblościanka może więc być zaprojektowana w taki sposób, że będzie robiła wrażenie mebla lekkiego.

Niebanalne wzornictwo, dowolna kolorystyka oraz możliwość stworzenia wielofunkcyjnego mebla modułowego perfekcyjnie wkomponowującego się w wybrane miejsce w mieszkaniu — także przestrzeń ze skosami czy nietypowym rozkładem ścianek działowych — to komfort, na który nie mogli sobie pozwolić nasi przodkowie mieszkający w nieustawnych M w czasach słusznie minionych.

Dzięki maksymalnie zindywidualizowanym meblom wielofunkcyjnym możliwe jest urządzenie pokoju wielofunkcyjnego. To optymalne rozwiązanie dla osób mieszkających w kawalerkach, które od czasu do czasu chcą kogoś przenocować albo podjąć gości. Perfekcyjnie zaprojektowane meble, zajmujące tylko tyle miejsca, ile jest niezbędne, sprawiają, że nawet najmniejsze mieszkanie może być po prostu komfortowe w użytkowaniu. 

Swoboda stylistyczna i aranżacyjna, która cechuje współczesny sektor mebli na zamówienie, jest naprawdę kusząca. Nigdy jeszcze nie mogliśmy, jak dziś, mówić, że małe mieszkanie to mały kłopot. Ba, to bardzo przyjemne projektowe wyzwanie, którego chętnie podejmą się wytrawni projektanci ze studia meblowego. 

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 1 opinii.
Loading...