Skip to main content

Loftowe konstrukcje aluminowe – co możemy budować za ich pomocą?

Loftowe konstrukcje aluminowe

Styl loftowy, zwany też industrialnym lub postindustrialnym, sięga korzeniami lat ’50 ubiegłego stulecia. Wszystko zaczęło się na nowojorskim Manhattanie, kiedy liczne firmy, mające tu swoje siedziby, hale produkcyjne i powierzchnie magazynowe, przeniosły się na obrzeża miasta. Zostały po nich puste zabudowania – świetnie zlokalizowane, o ogromnej powierzchni użytkowej i znacząco niższych niż w centrum opłatach czynszowych – które szybko zwróciły uwagę artystycznej bohemy. Wielkie postindustrialne przestrzenie prędko adaptowano na pracownie i studia, zakwitło w nich życie towarzyskie, okazały się też wymarzonymi miejscami do aranżacji wyjątkowo oryginalnych mieszkań. 

Dziś nazwy loft używamy zarówno na przestrzenie użytkowe i mieszkalne powstające w budynkach poprzemysłowych, jak i nowo budowanych obiektach mieszkalnych, zaprojektowanych na ich wzór. Ba, nawet małe mieszkanie w bloku można urządzić w stylu loftowym, trzeba tylko znać jego cechy charakterystyczne, aby aranżacja była spójna. Styl loftowy wyróżnia się:

  • rezygnacją z murowanych ścianek działowych na rzecz dużej przestrzeni albo montowaniem aluminiowych przeszklonych paneli pełniących ich funkcję (stacjonarnych bądź przesuwnych)
  • dużymi oknami
  • widocznością materiałów konstrukcyjnych (betonowe, ceglane lub kamienne ściany, więźba dachowa, rury ciepłownicze, przewody wentylacyjne itp.)
  • wykorzystaniem elementów meblowych ze stali, aluminium, szkła, nowoczesnych tworzyw sztucznych

Ścianki działowe

Loftowe konstrukcje aluminiowe najczęściej wykorzystuje się do tworzenia paneli mających za zadanie podział przestrzeni na mniejsze obszary w taki sposób, żeby mieszkanie czy biuro wciąż było pełne światła i nie ulegało optycznemu pomniejszeniu. Udaje się to uzyskać dzięki temu, że panele mają formę przeszklonej ramy albo kratownicy. Ścianka działowa wykonana z aluminiowych paneli może mieć również kształt łuku, a stosowane do wypełnienia panela szkło może być przezroczyste, matowe a także ornamentowane bądź malowane.

Loftowe ścianki działowe montuje się na stałe (do ścianek stałych lub bezpośrednio do stropu) albo jako elementy przesuwne instalowane na szynach. Ścianka działowa wykonana na bazie aluminiowej lub stalowej ramy w formie kratownicy może mieć dowolny układ i orientację szprosów. Jeśli chcemy, aby  taka loftowa konstrukcja oddzielała część dzienną mieszkania od sypialni czy łazienki, stosuje się np. szkło weneckie albo panele ze szkła hartowanego z dowolnym wzorem. 

Ramy drzwiowe

Szklane drzwi wewnętrzne w aluminiowej ramie mogą stanowić element samodzielny albo być ruchomą częścią umocowanej na stałe loftowej ścianki działowej wykonanej w tej samej technologii. Jako zwykłe drzwi wewnętrzne sprawdzą się w małych mieszkaniach w budownictwie wielorodzinnym, które mimo rozmiarów, chcemy urządzić w stylu loftowym. To doskonałe rozwiązanie do wąskiego i długiego przedpokoju, który wymaga oddzielenia od reszty mieszkania. Zamiast tradycyjnych drzwi skrzydłowych, warto użyć drzwi przesuwnych – to idealne rozwiązanie pozwalające w pełni wykorzystać małą przestrzeń. Dzięki funkcji przesuwania po jednej prowadnicy drzwi otwierają się wzdłuż ściany, nie zajmując miejsca jak w przypadku skrzydła. 

Stoły, biurka, konsole

Aluminiowe konstrukcje loftowe wykorzystuje się także do tworzenia stołów, biurek tradycyjnych i biurek typu konsola. Tan ostatni mebel to alternatywa dla ciężkiego stacjonarnego biurka – można traktować go jako miejsce do pracy, ale także toaletkę czy stolik w przedpokoju, na którym kładzie się klucze czy torebkę a nawet ladę recepcyjną w małych punkcie usługowym. Stoły, biurka i konsole robione na bazie aluminiowych ram mogą przybierać dowolne kształty. Aluminiowe stelaże idealnie wpisują się w industrialne aranżacje, doskonale współgrając z blatami z hartowanego szkła albo drewna.

Regały i półki

Także regały na książki oraz półki ścienne do wnętrza w stylu loftowym warto wykonać z aluminiowych stelaży. Ich surowy ascetyczny wygląd, przywodzący na myśl meble garażowe i przemysłowe, idealnie komponuje się z omówionymi wyżej elementami aranżacji. Loftowe regały i półki z aluminiowych albo stalowych stelaży przyjmują rozmaite, czasem bardzo wyszukane formy, same w sobie stając się elementami ozdobnymi. Ażurowa konstrukcja sprawia, że loftowe półki i regały wydają się lekkie i sprawiają, że pomieszczenie nigdy nie wydaje się zagracone. 

Panele okienne

Loft to duże, największe jak to możliwe, okna. W autentycznej pofabrycznej przestrzeni są one zwykle elementem zastanym. W domu jednorodzinnym możemy zaprojektować dowolne okna, jednak w budynku wielorodzinnym nie ma możliwości manewru – okna są standardowe, takie sam dla wszystkich lokali. Jeśli nie możemy wybrać dowolnych paneli okiennych, starajmy się okien po prostu nie zasłaniać, a już na pewno nie tradycyjnymi firankami i zasłonami. Jeśli to tylko możliwe, do mieszkania powinno wpadać maksymalnie dużo światła, a parapety nie powinny być traktowane jako wstydliwie ukrywany element konstrukcyjny, a jako kolejne powierzchnie do przechowywania – znajdą tu swoje miejsce nie tylko kwiaty, ale także książki czy bibeloty. 

Podsumowanie

Styl loftowy to tendencja do aranżowania maksymalnie dużych, jasnych przestrzeni, utrzymanych w stonowanej kolorystyce (biele, beże, szarości) oraz do eksponowania, a nie – ukrywania, elementów konstrukcyjnych. Konstrukcje industrialne – gotowe ramy, stelaże i panele ze szkła, stali i aluminium – znacząco ułatwiają stworzenie wnętrza typu loft i nadają im atrakcyjny wygląd. 

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 1 opinii.
Loading...