Kuchnia połączona z salonem — jak połączyć kuchnię z salonem?

Kuchnia połączona z salonem — jak połączyć kuchnię z salonem?

Połączenie kuchni z salonem jest popularne nawet w tych mieszkaniach, w których nie brakuje powierzchni na zaaranżowanie tych pomieszczeń osobno. Występuje zarówno w jednopokojowych apartamentach, jak i w dużych domach, gdzie często na parterze dąży się do stworzenia dużej, otwartej przestrzeni. Inaczej jest natomiast w starym budownictwie, w którym tradycyjnie stosuje się rozdzielenie wszystkich pomieszczeń. Zazwyczaj można to jednam zmienić i w nawet bardzo starych blokach, możliwe jest połączenie kuchni z salonem. Czy warto to zrobić? Jak się za to zabrać?

Dla wielu rodzin to właśnie kuchnia, a nie salon jest centrum domu. To tam wszyscy spotykają się na wspólne posiłki i rozmowy przy kawie czy herbacie. Łącząc kuchnie z salonem, można też niejako połączyć rodzinę – osoby, które przyrządzają posiłki i te, które odpoczywają na kanapie.  To tylko jedna z zalet tego rozwiązania, które sprawiają, że na kuchnie połączona z salonem decydują się również osoby mieszkające w starych blokach.

Kuchnia połączona z salonem – czy warto?

Salon połączony z kuchnią na wymiar jest tak modnym rozwiązaniem, że często wydaje się wręcz jedynym słusznym. Rzeczywiście, ma szereg zalet. Otwarta przestrzeń prezentuje się lepiej, najczęściej jest jaśniejsza i ułatwia prowadzenie rozmów. Jest również bardzo praktyczna podczas przyjmowania gości – nie trzeba przerywać rozmowy, udając się do kuchni po poczęstunek.

Istnieją jednak sytuacje, kiedy lepiej pozostać przy tradycyjnym rozdzieleniu obu pomieszczeń np. kiedy któryś z członków rodziny jest wrażliwy na zapachy towarzyszące gotowaniu albo gdy w domu jest dużo zwierząt mogących przeszkadzać w gotowaniu. Jeśli Twojej rodziny nie dotyczy żaden z tych problemów, możesz bez przeszkód przyjrzeć się sposobom na to, by połączyć kuchnię z salonem.

Salon z kuchnią – aranżacje

Istnieją dwa podstawowe podejścia do łączenia salonu z kuchnią: takie, w którym wyraźne oddziela się obie strefy i takie, w których celuje się w zupełnie otwartą przestrzeń. W tym drugim rozwiązaniu bardzo ważne jest, be zadbać o to, by kuchnia z salonem wizualnie tworzyła jedną całość. Aby osiągnąć ten efekt, używa się malowania wszystkich ścian w jednym kolorze oraz mebli kuchennych i wypoczynkowych dopasowanych kolorem i kształtem. Modny jest tutaj zwłaszcza styl skandynawski – jasna paleta barw i  minimalistyczne dodatki, pozwalają na wyraźne optyczne powiększenie przestrzeni. Takie rozwiązanie nadaje się więc zwłaszcza do niewielkich mieszkań, np. kawalerek z aneksem kuchennym.

Drugim wspomnianym sposobem na połączenie kuchni z salonem jest wyraźne rozgraniczenie obu sfer. W tym rozwiązaniu jedno pomieszczenie przechodzi w drugie, ale jest pomiędzy nimi wyraźna granica. Taka aranżacja jest popularna, ponieważ pozwala na zastosowanie wielu ciekawych pomysłów.

Kuchnia z salonem rozdzielona ścianką

W takim rozwiązaniu co prawda rezygnuje się z niektórych zalet kuchni połączonej z salonem, za to zyskuje się dodatkowy ciekawy element do aranżowania. Atrakcyjna może być zwłaszcza szeroka ścianka, na której można stawiać przygotowane potrawy i napoje. W połączeniu z ustawionymi przy niej wysokimi krzesłami – hokerami, uzyskuje się efekt przypominający restauracyjne barek. Świetnym uzupełnieniem tutaj będą zwisające z sufitu lampy, oświetlające blat. Dla osób, które lubią odwiedzać lokale gastronomiczne i bary, taki wygląd kuchni może być bardzo atrakcyjny. To nowoczesne rozwiązanie zrobi też wrażenie na gościach.

Stół rozdzielający kuchnię z salonem

Zamiast ścianki można zastosować tradycyjny stół. W ten sposób przestrzeń dzieli się nie na dwie, ale na trzy strefy, z jadalnią pomiędzy kuchnią a salonem.  Aby je wyraźnie rozgraniczyć, można użyć np. farb w różnych kolorach do malowania ścian, czy mebli w różnym stylu, ale można też zaaranżować przestrzeń tak, by poszczególne strefy płynnie przechodziły jedna w drugą. Taki efekt osiąga się, np. w oryginalny sposób malując ściany.

Kanapa pomiędzy salonem a kuchnią

W przypadku niewielkich przestrzeni np. małej kuchni z salonem 20m2 praktycznym rozwiązaniem może być oddzielnie obu stref kanapą. W ten sposób nie trzeba używać zajmującego dużo miejsca stołu lub ścianki, a zamiast tego kanapa pełni funkcję rozgraniczającą. Z takim pomysłem na kuchnię z salonem wiążę się jednak problem, w postaci szybkiego przenikania zapachów kuchennych do sfery wypoczynkowej. Jest to więc opcja dla tych osób, które dobrze je tolerują.

Kuchnia z salonem – podsumowanie

Połączenie kuchni z salonem w bloku czy w domu pozwala na uzyskanie efektu otwartej przestrzeni nawet w niewielkich mieszkaniach. Jest to trend, który wciąż uznaje się za nowoczesny i modny we współczesnej aranżacji wnętrz. Jego wady nie przesłaniają licznych zalet, które sprawiają, że połączenie kuchni z salonem sprawdzi się niemal w każdym, nawet niewielkim mieszkaniu. To rozwiązanie pozwala też na zastosowanie różnorodnych sposobów, które wyraźnie oddzielą obie strefy, nie ograniczając przy tym efektu otwartej przestrzeni. 

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 1 opinii.
Loading...
Autor:
Julia Jasińska
Jestem absolwentką Politechniki Lubelskiej na kierunku Marketing i Komunikacja Rynkowa. Zajmuję się PR - em i działam w social mediach jako kreator wizerunku rynkowego CDP Erton. Interesuje się designem wnętrz i najnowszymi trendami w tej branży.
Julia Jasińska