Skip to main content

Kuchnia w stylu industrialnym (loft) – aranżacje i porady

Styl industrialny to zdecydowanie jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich. Aranżacje loftowe są minimalistyczne w odbiorze, hołdując prostocie surowych materiałów oraz stonowanej kolorystyce. Kuchnie w stylu industrialnym to wnętrza z charakterem, w których rolę dekoracji pełni niebanalne oświetlenie, wyeksponowane elementy instalacji oraz beton bądź cegły zastosowane na ścianach. Ponadto kuchnie loft to wnętrza maksymalnie łatwe do utrzymania w czystości. Jaka jest historia stylu industrialnego i jakie są jego cechy charakterystyczne? Jak urządzić kuchnię w stylu loft? Jakie meble kuchenne sprawdzą się w tego typu wnętrzach?

Styl industrialny w pigułce

Historia stylu industrialnego to historia recesji lat 50. XX wieku, która rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych i której konsekwencją był upadek wielu przedsiębiorstw. Efekt? W amerykańskich miastach, w ciągu kilku lat, opustoszały ogromne hale produkcyjne i magazyny. Pustostany zaczęli zasiedlać artyści, którzy tworzyli w tych niezwykłych przestrzeniach mieszkania, pracownie i galerie. Jednym z takich właśnie artystów był Andy Warhol, którego nowojorska pracownia Silver Factory znajdowała się w… dawnej wytwórni kapeluszy.

Cechy charakterystyczne stylu industrialnego

Kwintesencją stylu loft było wykorzystanie dużych, otwartych przestrzeni z ich surowym charakterem. Nie ukrywano elementów typowych dla fabryk i magazynów – we wnętrzach industrialnych doskonale widoczne były rury, betonowe podłogi i ściany, ścianki działowe z cegieł czy stalowe elementy konstrukcyjne… Wnętrza były meblowane różnego rodzaju sprzętami, najczęściej tymi, które zostały porzucone na miejscu (np. metalowe szafki pracowników zakładów) lub tymi, które po prostu udało się w danym momencie znaleźć.

Współczesne wnętrza loftowe są niekoniecznie duże i otwarte (ciężko o nie choćby w budynkach wielorodzinnych, w których naturalny jest podział przestrzeni na mniejsze pokoje i pomieszczenia), ale posiadają inne cechy, które pozwalają sklasyfikować je właśnie jako przedstawicieli stylu industrialnego. Jakie to cechy?

  • duże, nieosłonięte okna – optycznie powiększają przestrzeń, dodając jej surowości;
  • surowe materiały na ścianach, podłogach i sufitach oraz w dodatkach i meblach – przede wszystkim: beton i cegła oraz drewno i stal;
  • stonowana kolorystyka, w której dominują szarości, biele i beże z dodatkiem stylowej czerni (to przede wszystkim kolory surowych materiałów zastosowanych we wnętrzach);
  • przypadkowe meble z duszą – pozornie niepasujące do reszty, tzw. meble nie od kompletu, współcześnie stosowane najczęściej w roli dodatku, np. ekstra konsoli czy barku, bądź różnych krzeseł ustawionych przy jadalnianym stole;
  • stylowe dodatki – pamiętając o tym, że industrializm jest stylem stawiającym na minimalizm, większość dodatków nie pełni wyłącznie roli dekoracji, ale są to akcesoria funkcjonalne, np. duże, ciężkie lampy (przemysłowe, np. z metalowymi kloszami), stara drabina w roli niekonwencjonalnego wieszaka bądź regału.

Jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym?

Urządzenie loftowej kuchni w stylu industrialnym jest stosunkowo łatwe i niedrogie. To wnętrze maksymalnie stylowe, które harmonijnie komponuje się z nowoczesnymi przestrzeniami dużych domów, jak i klasycznymi mieszkaniami w blokach. Wyposażając kuchnię loftową nie musimy inwestować w żadne, niepraktyczne dekoracje – solidne meble zestawione z surowymi ścianami i podłogami oraz stylowe oświetlenie w zupełności wystarczą.

Meble kuchenne typu loft – industrialne

Nasza miłość do stylu industrialnego nie powinna nam przesłonić funkcjonalności loftowej kuchni. Solidną bazą loftowej kuchni będą wysokiej jakości meble na wymiar, dzięki którym maksymalnie wykorzystamy każda przestrzeń. W kuchniach industrialnych sprawdza się idealnie białe, gładkie meble, które nabiorą charakteru w zestawieniu ze ścianą z czerwonej cegły czy betonową podłogą oraz np. z drewnianymi półkami na stalowych wspornikach i stylowymi lampami (w tej roli mogą sprawdzić się również gołe żarówki powieszone na długich, kolorowych sznurach lub kablach).

W jasne i otwarte przestrzenie, w których możemy sobie pozwolić na ciemne fronty – idealnie wpiszą się szare lub czarne meble kuchenne. Będziemy mogli je zestawić z betonowymi płytkami na podłodze i ścianach oraz praktycznymi dodatkami, np. starymi lub postarzanymi sprzętami kuchennymi, lampami z widoczną rdzą itp.

Kuchnia w lofcie

Masz loft? Masz szczęście i możliwość urządzenia kuchni w prawdziwie industrialnej odsłonie! Surowe, wysokie i przestrzenne wnętrze loftu nie wymaga najczęściej żadnych większych prac i przeróbek – rury instalacyjne mają pozostać widoczne, podobnie jak wszystkie filary czy belki konstrukcyjne. Wystarczy odświeżyć kolor ścian i odczyścić podłogę, a następnie można myśleć o zamawianiu kuchennych mebli na wymiar.

Standardowa kuchnia w loftowym wydaniu

Posiadacze małej lub średniej wielkości kuchni w bloku, lub mieszkaniu również mogą mieć kuchnię w stylu industrialnym. Tutaj ważne będzie optymalne wykorzystanie przestrzeni poprzez zamówienie kuchennych mebli na wymiar (najlepiej białych, w jasnych odcieniach szarości lub beżu, fornirowanych lub imitujących naturalne drewno) oraz sięgnięcie po charakterystyczne dla stylu loftowego materiały: cegłę lub beton, zastosowane za meblami oraz na podłodze.

Przeczytaj również: Loftowe konstrukcje aluminowe – co możemy budować za ich pomocą?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 1 opinii.
Loading...