Pralka w zabudowie w kuchni na wymiar – jak zaplanować?

Pralka w zabudowie w kuchni

Pralka w kuchni to rozwiązanie znane większości z nas jedynie z amerykańskich bądź angielskich filmów. W wielu przypadkach pralka zabudowana w ciągu szafek kuchennych to naprawdę dobre rozwiązanie. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w których łazienka jest na tyle mała, że nawet wstawienie najmniejszej pralki ładowanej od góry (np. o wymiarach 60 x 40 x 90 cm) bądź w sposób tradycyjny (np. o wymiarach 46 x 60 x 85 cm) uniemożliwi funkcjonalne zaaranżowanie i umeblowanie pomieszczenia. 

Pralka w kuchni – uwarunkowania prawne

Do końca 2017 roku obowiązywała następująca wersja § 92 ust. 3 Rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

„W budynku mieszkalnym wielorodzinnym w łazienkach powinno być możliwe zainstalowanie wanny lub kabiny natryskowej, umywalki, miski ustępowej (jeżeli nie ma ustępu wydzielonego), automatycznej pralki domowej, a także usytuowanie pojemnika na brudną bieliznę. Sposób zagospodarowania i rozmieszczenia urządzeń sanitarnych powinien zapewniać do nich dogodny dostęp.”

Od 1 stycznia 2018 r. w życie weszła zmiana tego rozporządzenia. W Rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 14 listopada 2017 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w ustępie 3. zdanie pierwsze otrzymało brzmienie: „W budynku mieszkalnym wielorodzinnym w łazienkach powinno być możliwe zainstalowanie wanny lub kabiny natryskowej,  umywalki, miski ustępowej (jeżeli nie ma ustępu wydzielonego)”. Natomiast § 92 w punkcie a) ustęp 1 brzmi teraz: „Mieszkanie, oprócz pomieszczeń mieszkalnych, powinno mieć kuchnię lub aneks kuchenny, łazienkę, ustęp wydzielony lub miskę ustępową w łazience, przestrzeń składowania, miejsce umożliwiające zainstalowanie automatycznej pralki domowej oraz przestrzeń komunikacji wewnętrznej.”

Oznacza to, że do końca 2017 legalny montaż pralki w kuchni stanowił kwestię sporną, ze względu na niejednoznaczne sformułowanie w przepisach. Nie oznacza to jednak, że ludzie nie decydowali się na takie rozwiązanie – rzadko, bo rzadko, ale jednak. Obecnie praktyka taka jest całkowicie legalna, a projektowanie zabudowy kuchennej uwzględniającej miejsce na pralkę jest coraz częstsze. 

O czym trzeba pamiętać, decydując się na pralkę w zabudowie kuchni

Pralka zamontowana w dolnym indeksie szafek kuchennych nie powinna być podłączona do przedłużacza ani do gniazdka, do którego podpięte jest już inne urządzenie AGD, bo może to spowodować przeciążenie instalacji. Z uwagi na fakt, że urządzenie silnie wibruje podczas pracy, nie powinno stykać się z szafkami ani z żądnymi sprzętami, które mogłyby w skutek wibracji ulec uszkodzeniu. Decydując się na pralkę w kuchni – czy to w zabudowie, czy wolnostojącą pod blatem – warto wybierać wśród modeli, które wibrują nieco wolniej j i pracują mniej hałaśliwie (np. takie, w których poziom głośności w zwykłym trybie to tylko 49 dB, a w czasie wirowania – 73 dB). Takie rozwiązanie jest niezbędne, kiedy mamy otwartą kuchnie połączoną z salonem. 

W przypadku pralek do zabudowy musimy także zwrócić uwagę na:

  • sposób ładowania: pralka musi być ładowana od przodu
  • łatwość dostępu do maskownicy czy filtra
  • odpowiednią cyrkulacje powietrza wokół urządzenia
  • odpowiednią odległość od ściany i szafek (za bezpieczne odległości uznaje się 3 cm po bokach i 5-10 cm z tyłu)

Czy pralka w kuchni to rozwiązanie higieniczne?

Planując zainstalowanie pralki w kuchni musimy uwzględnić fakt, że o ile sam proces prania w zabudowanym urządzeniu nie będzie w żaden sposób wpływał na czystość pomieszczenia, o tyle przechowywanie czekających na upranie brudnych ubrań lepiej zorganizować poza kuchnią. Wielu użytkowników rezygnuje jednak z tradycyjnego kosza na brudy, ponieważ ubrania na bieżąco wkłada się do bębna pralki i uruchamia go natychmiast po wypełnieniu.

Jeśli nie jest to możliwe (np. w wieloosobowej rodzinie, w której z dnia na dzień pojawiają się góry rzeczy do uprania), trzeba zorganizować szczelny pojemnik na pranie w dużej szafie, schowku, łazience czy jakimkolwiek innym miejscu, które będzie z dala od kuchni i produktów żywnościowych. Na rynku jest naprawdę duży wybór wysokich wąskich koszy na brudy, które łatwo wsunąć np. w szczelinę między ścianą a szafą. 

Podsumowanie

Zabudowa pralki w kuchni albo swobodne wsunięcie jej pod kuchenny blat to optymalne rozwiązanie dla osób, które dysponują mikroskopijną łazienką. To także rozwiązanie zgodne z prawem, ergonomiczne i dające spore możliwości aranżacyjne. Nowocześnie zaprojektowana kuchnia, w której znajdą się wszystkie duże AGD, jak kuchenka, zmywarka, piekarnik i pralka staje się centrum całego gospodarstwa domowego, umożliwiając ogarnianie wielu sfer codziennej aktywności (pranie, gotowanie, zmywanie) w tym samym czasie.

Nie należy obawiać się o higienę pracy w kuchni: jeśli miejsce na kosz z brudną bielizną znajdzie się poza pomieszczeniem, nie będziemy doświadczać ani przykrego zapachu, ani nie narazimy się na ewentualny kontakt przygotowywanych posiłków z zanieczyszczoną odzieżą. 

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki
Dodaj pierwszą ocenę!
Loading...
Autor:
Julia Jasińska
Jestem absolwentką Politechniki Lubelskiej na kierunku Marketing i Komunikacja Rynkowa. Zajmuję się PR - em i działam w social mediach jako kreator wizerunku rynkowego CDP Erton. Interesuje się designem wnętrz i najnowszymi trendami w tej branży.
Julia Jasińska