Skip to main content

Kuchnia na wymiar czy modułowa – którą warto wybrać?

Kuchnia modułowa czy na wymiar?

W większości mieszkań w blokach z wielkiej płyty pomieszczenia kuchenne mają standaryzowane wymiary, a masowo produkowane meble są przystosowane do tych wymiarów. Im nowsze budynki wielorodzinne, tym większa szansa na to, że kuchnia ma nietypowy kształt, niestandardowe wymiary albo jest łączona z częścią wspólną, zwaną dużym pokojem albo salonem. Z kolei w domach jednorodzinnych czy apartamentach o walorach użytkowych kuchni decydują wyłącznie upodobania właściciela. Kuchnia na wymiar jest droższa niż kuchnia modułowa, ale pozwala dostosować meble do najbardziej wyszukanych potrzeb. 

Co to jest kuchnia modułowa

Kuchnia modułowa to nie tylko kuchnia wyposażona w meble modułowe, ale także uwzgledniająca zasady ergonomii oraz koordynacji modularnej. Wyjaśnijmy poszczególne pojęcia.

Meble modułowe to po prostu meble, które traktowane są jako elementy układanki: muszą pasować do wszystkich pomieszczeń o takich samych wymiarach i dać się zestawiać w różne konfiguracje. Do wymiarów mebli modułowych dopasowane są AGD takie jak kuchenka, lodówka, płyta grzejna czy zmywarka. Dzięki temu dopasowaniu możemy kupować szafki „sześćdziesiątki” albo „czterdziestki piątki” i mieć pewność, że jeśli zaplanujemy meble kuchenne dolnego indeksu, to pomiędzy nie bez problemu wejdzie zmywarka „pięćdziesiątka piątka” Mało tego. Jeśli będziemy chcieli szafki w indeksie dolnym albo górnym poprzestawiać/poprzewieszać, będzie to możliwe. 

Koordynacja modularna to termin z zakresu prawa budowlanego. Oznacza on, że wymiary elementów budowlanych, które decydują położeniu względem siebie elementów sąsiednich, są  znormalizowane. Zasadę tę stosuje się także do mebli modułowych, w przypadku których podstawę produkcji masowej i wielkoseryjnej stanowią unifikacja, typizacja elementów i detali, zapewniające osiągnięcie wysokiej efektywności ekonomicznej oraz efektywności zarówno procesów ich wytwarzania, jak i stosowania przez użytkowników. 

Meble modułowe spełniające zasady koordynacji modularnej są maksymalnie ergonomiczne, czyli znacząco ułatwiają pracę w kuchni – także malutkiej, w bloku z wielkiej płyty. 

Zalety i wady kuchni modułowych

Do najważniejszych zalet kuchni modułowych, pochodzących z produkcji masowej i wielkoseryjnej, zalicza się:

  • niższą cenę w porównaniu do kuchni na wymiar
  • możliwość nabycia od ręki

Do najważniejszych wad kuchni modułowych zalicza się:

  • standaryzację elementów: tu nie ma miejsca na bardziej wyszukane konstrukcje meblowe
  • wymiary mebli, wysokość blatów: mogą być niewygodne w przypadku osób bardzo wysokich lub bardzo niskich
  • trudności z dostosowaniem do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Kuchnia na wymiar – kiedy warto o niej pomyśleć

Kuchnia na wymiar to pierwsza myśl każdego, kto buduje własny dom albo kupuje apartament o dużej powierzchni użytkowej. Nic nie stoi też na przeszkodzie, żeby zamówić meble na wymiar do kuchni w bloku. Kiedy bezwzględnie warto zdecydować się na indywidulany projekt?  

Nietypowy kształt pomieszczenia, niestandardowe wymiary

Każda kuchnia o niestandardowym kształcie i takich wymiarach warta jest indywidualnego projektu.

Umeblowanie bardzo małej albo bardzo dużej kuchni czy pomieszczenia pod skosami to zawsze duże wyzwanie. Dopasowywanie na siłę szafek modułowych czasem może skończyć się sukcesem, ale zwykle kończy się… chaosem. Kiedy przestawianie i przewieszanie nie przynosi upragnionych efektów, zostajemy z kompletem mebli, które do niczego nam się nie nadadzą. Możemy więc albo zaaranżować kuchnię byle jak, albo meble zwrócić.

Nietypowy kształt pomieszczenia i niestandardowe wymiary to idealne pole do popisu dla doświadczonego projektanta mebli. Meble kuchenne na wymiar umożliwiają optymalne zagospodarowanie kuchennej przestrzeni: pozwalają odpowiednio wykorzystać każdy centymetr jej powierzchni i podjąć decyzję o stylistyce, kolorze i materiałach, które maksymalnie nam odpowiadają.

Specyficzne potrzeby mieszkańców

Czasem kuchnia to nie tylko pomieszczenie, w którym się gotuje i zmywa. Współczesna kuchnia bywa spiżarnią oraz sercem domu, w którym toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Zaprojektowanie dużych szaf kuchennych z nowoczesnym systemem przechowywania oraz wyspy, która będzie pełniła zarówno funkcję stołu, jak i pomysłowo skonfigurowanych schowków to duże wyzwanie. Projekt kuchni na wymiar uwzględni też wszelkie inne potrzeby mieszkańców, np. nietypową wysokość blatów roboczych. Kuchnia na wymiar to możliwość stworzenia przestrzeni barowej z hokerami, zastosowania ciekawych materiałów, np. szkła hartowanego czy nowoczesnych tworzyw sztucznych. 

Otwarta kuchnia z salonem

Popularność otwartych kuchni połączonych z salonem nie słabnie. Taka osobliwa przestrzeń wspólna wymaga precyzyjnej aranżacji i symbolicznego wydzielenie strefy kuchennej i strefy wypoczynkowej. Indywidulanie zaprojektowana kuchnia pozwoli utrzymać spójność stylistyczną obu stref, przy jednoczesnym zachowaniu ich funkcjonalności oraz bezkolizyjnego funkcjonowania. W otwartej kuchni porządek zawsze stoi na pierwszym miejscu, a meble zaprojektowane na wymiar pomagają w jego utrzymaniu.  

Podsumowanie

Wybór: kuchnia modułowa czy kuchnia na wymiar zawsze podytkowany jest naszymi warunkami lokalowymi oraz możliwościami finansowymi. Warto mieć świadomość, że zamówienie kuchni na wymiar zawsze ogranicza ryzyko zakupu nietrafionych mebli modułowych. Meble kuchenne na wymiar to możliwość zaaranżowania każdej kuchni – bez względu na jej wielkość, kształt czy nieregularne elementy konstrukcyjne, np. łuki, słupy czy skosy. 

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 1 opinii.
Loading...