Skip to main content

Jak ustawić meble w małej sypialni — meble na wymiar do sypialni

Jak ustawić meble w małej sypialni

Twoja sypialni ma niewielki metraż? To żaden problem! Już teraz możesz zaaranżować przestrzeń, która będzie przytulna, praktyczna, a do tego estetyczna. Najważniejsze jest to, aby wiedzieć, jak ustawić meble do małej sypialni bez ryzyka zagracenia.

Ustawienie mebli w małej sypialni – 5 zasad

Gdy wybierasz meble do bardzo małej sypialni, najważniejsze jest to, aby dobrze zaplanować każdy metr. Nie postępuj spontanicznie, bo szczególnie w przypadku małej przestrzeni ważny jest przemyślany plan. Podczas tego procesu bardzo przyda Ci się kilka naszych porad i zasad, które przygotowaliśmy. Oto one:

Wybierz jedynie niezbędne meble

Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać, będzie zastanowienie się nad tym, jakie meble do małej sypialni koniecznie warto wybrać. Aby nie zagracić pomieszczenia postaw jedynie na najważniejsze meble. Zdecydowanie należą do nich – łóżko, szafki nocne, szafa (jeśli nie masz odrębnego pomieszczenia na garderobę). Toaletka, biurko, regał i inne meble mogą niepotrzebnie zagrać Twoją niewielką sypialnię, więc lepiej z nich zrezygnuj. Pamiętaj, że sypialnia ma pełnić przede wszystkim funkcję relaksacyjną.

Naszkicuj rozmieszczenie mebli w pokoju

Dobrym pomysłem dla osób, które mają problem z wyobraźnią przestrzenną, będzie narysowanie, jak mają być ustawione meble w małej sypialni. Dzięki temu wyobrażenie sobie tego, jak ma wyglądać pomieszczenie, stanie się znacznie łatwiejsze. I zaoszczędzić czas na przenoszenie mebli i sprawdzanie „na żywym organizmie”, jak będzie prezentowała się sypialnia.

Ustawienie łóżka w małej sypialni

Kolejnym ważnym zadaniem będzie znalezienie miejsca, gdzie postawić łóżko w sypialni. Jeśli dopiero kupujesz wyposażenie do sypialni, to zwróć szczególną uwagę na to, aby mebel nie był zbyt duży. Ogromne łoże z baldachimem nie jest dobre w małym pokoju. Lepszym wyborem stanie łóżko o szerokości ok. 140-160 cm. Do tego zwróć uwagę wtedy na jego kształt i wygląd – wybierz model prostej formie, w jasnych kolorach, które optycznie powiększą pomieszczenie i lekko opływowych kształtach. Doskonałym wyborem będzie też łóżko, które pod stelażem ma zamontowane szuflady na pościel, bieliznę czy wybrane tekstylia. W ten sposób możesz zaoszczędzić trochę miejsca i maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Takie łóżko może też zastąpić komodę.

Podczas ustawiania łóżka w małej sypialni przestrzegaj następujących zasad:

  • ustaw łóżko pod ścianą tak, aby nadal możliwe było swobodne zamknięcie drzwi i innych mebli,
  • nie ustawiaj łóżka pod oknem oraz przy kaloryferze,
  • najlepszym pomysłem jest ustawienie łóżka w małej sypialni naprzeciwko drzwi, bo jest to zgodne z zasadami feng shui,
  • najlepiej, aby łóżko dwuosobowe było odsłonięte z trzech stron, by każda osoba mogła swobodnie się do niego przedostać, wtedy z obu stron łóżka można ustawić też szafki nocne na najpotrzebniejsze przedmioty,
  • w przypadku łóżka pojedynczego warto ulokować je w rogu pokoju, by zaoszczędzić miejsce.

Ustawienie mebli w małej sypialni

Świetnym rozwiązaniem w małej sypialni jest dokupienie jeszcze jednego mebla. Chodzi tutaj o szafę przesuwną. Dzięki temu, że coraz łatwiej można zamówić ją na wymiar, będziesz w stanie dopasować jej wielkość do tego, ile wolnej przestrzeni zostało w Twojej sypialni. W dodatku drzwi przesuwne to świetne rozwiązanie, które oszczędza miejsce i nie musisz pozostawiać przestrzeni na otwieranie drzwiczek od szafy.

W takiej sytuacji będziesz też w stanie zdecydować, czy w szafie mają znaleźć się szuflady, drążek na ubrania, półki oraz jaka ma być ich liczba. Niektóre szafy przesuwne dają również możliwość umieszczenia w środku biurka, przy którym możesz pracować w ciągu dnia.

Dokonaj dokładnych pomiarów, aby określić optymalną długość, szerokość i wysokość swojej szafy.

Sprawdź, czy inne meble nie zagracą Twojej sypialni

Dopiero gdy szafa, szafki nocne i łóżko znajdą już w pomieszczeniu, możesz zastanowić się nad dodaniem kolejnych mebli. Pamiętaj jednak, że każdy regał, dodatkowy stolik czy jakikolwiek inny elementem wyposażenia, mogą sprawić, że wnętrze stanie się zagracone i optycznie jeszcze mniejsze. Przede wszystkim jednak sprawi, że nie będziesz w stanie się skupić oraz naprawdę zrelaksować. Dlatego lepiej znajdź inną przestrzeń, gdzie umieścisz wszystkie dodatkowe meble, np. na korytarzu.

Jak zaprojektować małą sypialnię?

Bardzo ważne staje się również wykończenie pomieszczenia o niewielkim metrażu. Szczególnie sprawdzi się jasna kolorystyka – głównie takie kolory, jak beż, biel, kość słoniowa, jasne szarości czy odcienie pastelowe. Zrezygnuj z zasłon, a jeśli to możliwe również z firan, aby do Twojej sypialni mogła przedostać się, jak największa ilość światła, która ożywi wnętrze i sprawi, że stanie się ono optycznie większe. Na ścianach możesz też powiesić lustra i wybrać szafę z frontem z połyskiem.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak ustawić meble w małej sypialni, aby zyskać bardzo praktyczny efekt i co najważniejsze – dodatkowe metry.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki
Dodaj pierwszą ocenę!
Loading...