Skip to main content

Jakie drzwi do szafy wybrać?

Szuflady do szafy

Drzwi do szafy są integralnym elementem jej konstrukcji i stanowią nie tylko o funkcjonalności, ale i o atrakcyjności wizualnej. W czasach, kiedy meble robione były wyłącznie z litego drewna albo płyty paździerzowej, nikt nie zawracał sobie głowy drzwiami do szafy: miały być i miały się domykać – najczęściej na kluczyk, który prędko się gubił.

Nowoczesne tworzywa sztuczne oraz hartowane szkło znacznie wpłynęły na wyobraźnię projektantów mebli. Szafa dwudrzwiowa wenecka z przystawką nie jest już – nie musi być – monstrualnym klocem zajmującym znaczną część pomieszczenia. Może być, oczywiście, meblem dużym i pojemnym, ale dzięki przemyślnej konstrukcji drzwi, dającym także wrażenie lekkości oraz doskonale wpisującym się w aranżację nieustawnego pomieszczenia.

Wybór rozwiązania zależy od pomieszczenia

Sposób otwierania drzwi do szafy determinuje jej funkcjonalność w pomieszczeniach małych, nieustawnych czy ze skosami. Klasyczne drzwi jedno- lub dwuskrzydłowe dobre są do pomieszczeń dużych, w których swobodnie można dysponować miejscem. Im mniejszy pokój czy przedpokój, tym ważniejsze, żeby otwieranie drzwi było swobodne i nie wiązało się z każdorazową koniecznością przesuwania innych mebli albo z blokowaniem drzwi wejściowych.

Na pewnie nie raz spotkaliście się z sytuacją, w której szafa ubraniowa ustawiona jest w takim miejscu pokoju (jedynym możliwym…), że z trudem można się do niej dostać, a potem i tak nie da się otworzyć drzwi na oścież, bo blokuje je rama łóżka czy stół. Optymalizacja rozwiązań doprowadziła więc do tego, że obok drzwi skrzydłowych pojawiły się drzwi rozsuwane, składane czy harmonijkowe. Na cóż nam wysoka i głęboka szafa z doskonale zaprojektowanym systemem przechowywania, skoro nie można się do niej dostać? Wybór rozwiązana zawsze zależy od pomieszczenia – to naczelna zasada, którą powinniśmy się kierować podczas projektowania szafy na wymiar.

Drzwi rozsuwane

Drzwi rozsuwane idealnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie liczy się każdy centymetr kwadratowy. Świetnie prezentują się w szafach dużych, garderobianych, bo oprócz swojej prymarnej funkcji, czyli zamykania, mogą też mieć dodatkową – ozdobną. Duża połać hartowanego szkła czy tworzywa sztucznego może być ozdobiona grafiką, fotografią czy lustrem.

Drzwi rozsuwane z lustrem wydatnie wpływają na nasze postrzeganie pomieszczenia: sprawiają, że staje się ono optycznie większe, bardziej doświetlone, a grafika czy zdjęcia pełnią dodatkowo funkcję estetycznego uzupełnienia całości. Jeśli ustawimy szafę z lustrzanymi drzwiami naprzeciwko okna, zyskamy poczucie głębi. W małym i ciemnym pokoju czy korytarzu stanie się jaśniej. Przy tych wszystkich walorach, drzwi rozsuwane nie zabiorą ani kawałka bezcennej przestrzeni.

Drzwi składane

Drzwi składane działają podobnie jak parawan. Choć ich otwieranie wymaga nieco miejsca, nie jest to aż tyle, ile przy otwieraniu klasycznych drzwi skrzydłowych – tu mamy do czynienia raczej ze skrzydełkiem niż skrzydłem. Kolejne elementy płyty drzwiowej są łamane czyli łączone przy pomocy zawiasów. Składa się je tak samo jak wspomniany parawan. Do drzwi składanych zaliczamy także drzwi harmonijkowe, które również nie zabierają cennej powierzchni pomieszczenia. Dobrze sprawdzają się pod skosami oraz we wnękach.

Nowoczesne drzwi składane mogą mieć konstrukcję ramową albo bezramową – o tym którą wybrać projektant mebli powinien zdecydować podczas oględzin na miejscu. Kiedy projektuje się szafę na wymiar, z przeznaczeniem w konkretne miejsce, zawsze ma się duże pole manewru. Ergonomiczne drzwi sprawiają, że szafa przestaje być zawalidrogą, a staje się ciekawym dopełnieniem aranżacji. Wydaje się, że im trudniejsze do zagospodarowania pomieszczenie, tym większą kreatywnością wykazać się może projektant.

Drzwi suwane, składane czy harmonijkowe to nie jedyne możliwości – choć najczęściej wybierane. Można by powiedzieć, że motto współczesnego projektanta mebli powinno brzmieć: dajcie mi trudny do umeblowania pokój, a ja znajdę sposób, żeby uczynić go maksymalnie funkcjonalnym.

Systemy drzwi przesuwnych

Do tej pory cały czas zastanawiamy się nad szafą wolnostojącą lub wnękową. Ale coraz częściej decydujemy się na szafy narożne. Dają one możliwość uzyskania dużo większej, niż w przypadku szafy tradycyjnej, przestrzeni do przechowywania. W przypadku mebli narożnych zastosowany system drzwi ma szczególne znaczenie. Garderobiana szafa narożna może być przecież na tyle pojemna i wysoka, że da się do niej wejść! Gdyby w takim meblu, zamiast systemu drzwi przesuwnych zastosowano tradycyjne drzwi skrzydłowe, wszystkie skrzydła blokowałyby się wzajemnie, czyniąc szafę bezużyteczną.

Jeśli wyobrazimy sobie szafę narożną z drzwiami przesuwanymi, które ozdobione są dodatkowo ciekawym zdjęciem, efekt estetyczny będzie podobny do tego, gdybyśmy okleili ścianę fototapetą. Nie dość więc, że mamy do dyspozycji dużo miejsca do przechowywania, to jeszcze pokój może zyskać zaskakującą głębię (efekt 3D).

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem o projektowaniu szafy idealnej.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 2 opinii.
Loading...