Skip to main content

Jaki okap do kuchni — rodzaje okapów 

Kuchnia to serce każdego domu, miejsce, w którym przygotowujemy pyszne posiłki dla naszej rodziny i przyjaciół. Jednak związane z tym procesy często generują różne zapachy i opary, które mogą unosić się w powietrzu. Dlatego też okap kuchenny jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej kuchni. Wybór odpowiedniego okapu może wpłynąć na komfort i efektywność naszej pracy w kuchni. Już teraz dowiedz się, jaki okap wybrać, aby był dopasowany do Twoich potrzeb.

Jakie są rodzaje okapów kuchennych?

Chcesz wiedzieć, jakie są rodzaje okapów? Do dyspozycji masz całkiem sporo różnych modeli, które bez problemów dopasujesz do swoich potrzeb. Poznaj najważniejsze cechy poszczególnych rodzajów okapów kuchennych.

Okap wyspowy

Okap wyspowy jest montowany nad kuchenką umieszczoną na wyspie kuchennej. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku otwartych kuchni, gdzie nie ma ściany, na której można zamontować tradycyjny okap ścienny. Okap wyspowy bardzo często jest dość szeroki, więc doskonale sprawdzi się w dużej kuchni. Zwiększa to również skuteczność pochłaniacza, który dobrze usuwa opary i zapachy. Pełni też funkcję ozdobną i stanowi oryginalną dekorację wnętrza – to świetne rozwiązanie w loftowych, retro czy nowoczesnych aranżacjach. Sprawdź nasz artykuł, w którym doradzamy jak zaaranżować kuchnię z wyspą.

Wadą modelu wyspowego jest cena tego rodzaju okapu kuchennego. Bardzo często jest to znacznie droższe rozwiązanie w porównaniu do okapów ściennych czy nawet teleskopowych. Niezbędne jest także zamontowanie specjalnej instalacji sufitowej.

Okap ścienny

To najbardziej powszechne rozwiązanie. Montuje się go na ścianie nad kuchenką. Okap ścienny jest stosunkowo prosty w instalacji i dostępny w różnych rozmiarach, co pozwala dopasować go do różnych kuchni. Okap ścienny jest bardzo uniwersalny, a ze względu na to, że nie jest zabudowany, to możesz z łatwością dotrzeć do wszelkich ustawień czy nawet przystąpić do ewentualnej naprawy.

Oczywiście wadą okapu ściennego jest to, że jest widoczny, co może nieco zaburzyć aranżacje kuchni. Jednocześnie do dyspozycji masz tak wiele różnych modeli, że możesz zdecydować się na opcję, która jest najbardziej dopasowana kolorystycznie do Twoich potrzeb.

Okap podszafkowy

Okap podszafkowy jest zamontowany pod wiszącymi szafkami kuchennymi. Jest mniej widoczny niż tradycyjny okap ścienny i doskonale nadaje się do mniejszych kuchni. W osobnym artykule podpowiadamy jak urządzić małą kuchnię.

Gdy zastanawiasz się, jaki wybrać okap kuchenny, to zwróć uwagę na model podszafkowy, który jest łatwy w montażu, a do tego bez problemów znajdziesz produkt o dopasowanej szerokości. Zwróć również uwagę na dostęp do różnych stylów tego urządzenia, co pozwoli Ci zachować spójny wygląd kuchni. Jakie ma wady? Okap podszafkowy jest widoczny i zajmuje miejsce pod szafkami, dlatego nie zawsze się sprawdzi np. w minimalistycznych kuchniach lub aneksach kuchennych.

Okap teleskopowy

Warto zaznaczyć, że okap teleskopowy jest ukryty pod szafkami i można go wyciągać wtedy, gdy akurat chcesz z niego skorzystać. To rozwiązanie zapewnia czysty i schludny wygląd kuchni, gdy okap nie jest używany.

Oczywiście należy też wspomnieć, że okap teleskopowy wyróżnia się skutecznością, dzięki czemu w kuchni na pewno nie będą unosiły się opary bądź zapachy. Czy ten model ma jakieś wady? Przede wszystkim dotyczy to ceny, która jest wyższa niż w przypadku standardowych modeli. Poza tym montaż może też być bardziej skomplikowany, dlatego lepiej, jeśli zajmie się tym specjalista.

Okap teleskopowy czy podszafkowy – zalety i wady obu rozwiązań

Spośród wcześniej wymienionych rodzajów okapów kuchennych, najpopularniejszymi są okap teleskopowy i podszafkowy. Dowiedz się, jakie zalety i wady ma każdy z tych modeli.

Okap teleskopowy

Zalety:

  • Estetyczny i minimalistyczny design.
  • Możliwość ukrycia okapu, gdy nie jest używany.
  • Skuteczność w usuwaniu zapachów i oparów.

Wady:

  • Wyższa cena niż okapy podszafkowe.
  • Montaż może być bardziej skomplikowany.

Okap podszafkowy

Zalety:

  • Bardzo łatwy do zamontowania.
  • Dostępny w różnych rozmiarach.
  • Dobre rozwiązanie dla mniejszych kuchni.

Wady:

  • Mniej estetyczny niż okap teleskopowy.
  • Widoczny i zajmuje miejsce pod szafkami.

Okap kuchenny – jaki wybrać do najpopularniejszych kuchenek?

Jaki okap kuchenny do kuchenki gazowej, a jaki do indukcyjnej? Ważne jest to, żebyś wziął pod uwagę cechy każdej z tych kuchenek. Skorzystaj z naszej pomocy, a z pewnością zdecydujesz się na odpowiedni okap. Poznaj nasze wskazówki.

Jaki okap do kuchni indukcyjnej?

Kuchnie indukcyjne są coraz bardziej popularne ze względu na swoją efektywność i precyzję. W przypadku kuchenek indukcyjnych warto wybrać okap o dużej wydajności, który skutecznie usuwa opary wytwarzane podczas gotowania w wysokich temperaturach. Okap wyspowy może być dobrym wyborem, ponieważ można go umieścić centralnie nad płytą indukcyjną.

Jaki okap do kuchenki gazowej?

Kuchnie gazowe charakteryzują się tym, że generują dużą ilość ciepła i oparów. Dlatego ważne jest, aby wybrać okap o dużej wydajności, który skutecznie odprowadzi te opary na zewnątrz. Szczególnie polecamy ścienny lub podszafkowy okap do kuchenki gazowej.

Jaki okap kuchni wybrać — podsumowanie

Dobór okapu kuchennego jest kluczowy dla komfortu i wydajności pracy w kuchni. Okap wyspowy jest idealny dla otwartych przestrzeni i ma walory dekoracyjne, ale jest drogi. Ścienny jest uniwersalny, podszafkowy jest dyskretny dla małych kuchni, a teleskopowy łączy estetykę z funkcjonalnością, ale może być kosztowny. Dla kuchenek indukcyjnych i gazowych warto wybierać okapy o dużej wydajności. Ostateczny wybór powinien uwzględniać rodzaj i rozmiar kuchni oraz indywidualne preferencje i potrzeby.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki
Dodaj pierwszą ocenę!
Loading...