Skip to main content

Jak zasłonić kaloryfer pod oknem? – zabudowa grzejnika

Osłona kaloryfera

Kaloryfer to niezmiennie najpopularniejszy i najbardziej widoczny element systemów grzewczych. W mieszkaniach i domach od deweloperów najczęściej dostajemy w pakiecie klasyczne, białe, metalowe kaloryfery, zlokalizowane pod oknami lub w pobliżu okien i drzwi balkonowych czy tarasowych. Jeśli zaplanujemy białe ściany — grzejniki nie będą się nadmiernie rzucać w oczy.

Jeżeli jednak wystrój wnętrza ma mieć konkretny styl i charakter, a w aranżacji mają dominować ciemniejsze kolory — biały grzejnik może nieco „kłócić się” z naszą wizją. To moment, w którym czas pomyśleć o zabudowie grzejnika! Czy warto? Zdecydowanie tak! Odpowiednio zaprojektowana i/lub dobrana, elegancka zabudowa grzejnika sprawdzi się w każdym pomieszczeniu! Na co zwrócić uwagę zabudowując kaloryfer? Jak zabudować grzejnik, by stał się ozdobą wnętrza?

Jak zasłonić stary kaloryfer: Maskownica, czyli gotowa zabudowa grzejnika

Gotowe zabudowy grzejników, czyli tzw. maskownice znajdziemy przede wszystkim w sklepach budowalnych i sklepach z wyposażeniem wnętrz. Są one wykonane z różnych materiałów — do wyboru mamy m.in. osłony z blachy stalowej, sklejki, drewna lub płyt drewnopochodnych (np. MDF), płyt gipsowo — kartonowych, a także szkła. Gotowe maskownice są najczęściej najtańszym rozwiązaniem na zabudowę grzejnika, ale ich wybór jest mocno ograniczony i najczęściej nie ma możliwości indywidualnego dopasowania parametrów produktu do naszych potrzeb. 

Decydując się na zakup gotowej maskownicy, musimy w maksymalnie dokładny sposób zmierzyć kaloryfer, który chcemy osłonić oraz dopasować system mocujący zabudowę do grzejnika. Pamiętajmy, że maskownica powinna być wykonana w taki sposób, by zapewniać właściwą cyrkulację powietrza (w innym wypadku kaloryfer przestanie pełnić swoją funkcję użytkową lub jego moc grzewcza zostanie znacząco ograniczona) oraz umożliwić bezproblemowy dostęp do zaworów i termostatu. 

Zabudowa grzejnika na zamówienie 

Zabudowa grzejnika na wymiar i zamówienie to rozwiązanie, które pozwala nam na zaprojektowanie osłony kaloryfera w taki sposób, by idealnie pasowała do wnętrza i zaspokajała wszelkie nasze potrzeby i oczekiwania. 

Dopasuj zabudowę do stylu i kolorystyki wnętrza

Celem każdej zabudowy grzejnika jest podniesienie wartości wizualnej ściany, na której znajduje się kaloryfer. Możemy to uzyskać, decydując się na osłonę dopasowaną do danego wnętrza pod względem stylu i koloru. Ważne dla ostatecznego efektu jest również użycie odpowiednich materiałów, najlepiej takich, które już dominują we wnętrzu, np. zabudowy drewnianej w salonie urządzonym w stylu skandynawskim, stalowej siatki lub metalowej płyty w kuchni zaaranżowanej w stylu industrialnym itd.  

Jak zasłonić grzejnik w salonie, kuchni i sypialni?

Nasz pokój dzienny jest urządzony w nowoczesnym, minimalistycznym stylu? Zabudowa grzejnika w salonie powinna harmonijnie wpisywać się we wnętrze, charakteryzować się prostotą i optymalnym dopasowaniem kolorystycznym — najczęściej wykonuje się zabudowy w kolorze ścian. 

Zabudowa grzejnika w sypialni, która jest pomieszczeniem stworzonym do odpoczynku, może subtelnie odcinać się od ściany, nawiązując kolorem np. do koloru ramy łóżka, dekoracyjnych poduszek i narzuty lub innych ozdób, lub sprzętów (ram obrazów lub luster, szezlonga itp.). 

Z kolei najlepsza zabudowa grzejnika w kuchni, zwłaszcza jeśli zdecydowaliśmy się na urządzenie wnętrza meblami na wymiar, to maskownica, która będzie pasowała do mebli. W takiej sytuacji najlepiej zlecić wykonanie osłony producentowi naszych mebli kuchennych — wykona zabudowę kuchennego grzejnika z tych samych kolorów, co szafki i fronty, dzięki czemu efekt będzie maksymalnie estetyczny. 

Wielofunkcyjna osłona grzejnika

Jeśli mamy trochę więcej miejsca do zagospodarowania wokół lub nad grzejnikiem — możemy poprosić producenta lub stolarza o wykonanie zabudowy grzejnika, która będzie pełniła dodatkowe funkcje we wnętrzu. 

Najczęściej realizowanym pomysłem jest zabudowanie grzejnika w taki sposób, by powstała dodatkowe miejsce (jedna półka, kilka półek, blat) do przechowywania bibelotów lub eksponowania dowolnych dekoracji (np. lampionów, ramek ze zdjęciami, kwiatów czy ulubionych książek).

Należy pamiętać, że taki niestandardowy regał, komoda czy konsola powinny zapewniać kaloryferowi pełnienie jego nadrzędnej roli, czyli efektywnego ogrzewania powietrza w pomieszczeniu. Jeśli kaloryfer, który chcemy zabudować, znajduje się pod niskim oknem — możemy zlecić wykonanie solidnej zabudowy z drewna, która będzie opierać się na parapecie (lub go zastępować), tworząc tym samym wyjątkowo klimatyczne siedzisko. 

Malowanie grzejnika, czyli jak w prosty sposób zasłonić kaloryfer? 

To dobry pomysł, pod warunkiem że jesteśmy właścicielami ładnego, stylowego grzejnika i nie zależy nam na jego zasłonięciu, a jedyne czego potrzebujemy, to kolorystycznego dopasowania kaloryfera do wnętrza. Grzejnik możemy pomalować w taki sposób, by maksymalnie wtopił się w tło lub wręcz przeciwnie — wyeksponować go sięgając po farbę w kontrastowym kolorze. 

Malowanie grzejnika należy zaplanować na czas poza sezonem grzewczym, a przed malowaniem dokładnie oczyścić kaloryfer z kurzu i rdzy, a następnie odtłuścić powierzchnię, którą będziemy pokrywać farbą. Do malowania grzejnika należy wybrać specjalną farbę (dedykowaną do malowania kaloryferów), zabezpieczyć ścianę i podłogę (jeśli malujemy kaloryfer bez zdejmowania go ze ściany), a następnie nałożyć ją natryskowo lub za pomocą pędzla z długim włosem, trzymając się zaleceń producenta farby.

Jak zasłonić kaloryfer: Podsumowanie

Zabudowa grzejnika powinna gwarantować nie tylko doskonały efekt wizualny, ale również umożliwiać efektywne działanie tego arcyważnego elementu systemu grzewczego. Do wyboru mamy wiele możliwości zabudowania kaloryfera — zarówno gotowych, dostępnych w sklepach meblowych i budowlanych, jak i zabudów wykonywanych na zlecenie, przez stolarzy i producentów mebli na wymiar.

Zabudowa grzejnika w kuchni, w salonie lub innym, dowolnym pokoju, której zrobienie zlecimy profesjonalistom, może być dokładnie taka, jakiej potrzebujemy, optymalnie dopasowana do rozmiarów grzejnika oraz wizualnie harmonijnie wpisująca się we wnętrze. 

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 1 opinii.
Loading...