Skip to main content

Jak wygląda proces produkcji mebli?

Produkcja mebli drewnianych to złożony proces, który wymaga precyzji oraz sięgnięcia po wysokiej jakości surowce. Oczywiście kluczowe znaczenie ma też przygotowanie kolekcji, która będzie zgodna z najnowszymi trendami. Odkryj tajniki produkcji mebli i sprawdź, jak przebiega ten proces.

Proces produkcyjny mebli w 7 krokach

Zauważ, że proces technologiczny produkcji mebli może się różnić w zależności od producenta, rodzaju wykorzystywanego materiału oraz tego, czy meble są wykonywane na zamówienie. Dlatego pokażemy Ci, jak wygląda standardowy schemat działania firm meblarskich, a dzięki temu dowiesz się, jak przebiega produkcji mebli.

Projektowanie mebli

Pierwszym krokiem w procesie produkcji mebli jest projektowanie i planowanie. Projektanci mebli tworzą koncepcje i rysunki, uwzględniając funkcjonalność, estetykę i ergonomię. Określają również rodzaj materiałów, które będą używane do produkcji mebli. Kluczowe znaczenie podczas projektowania mają też przyszłe trendy, dopasowanie do charakteru marki oraz poszczególnych stylów architektonicznych. Dzięki temu asortyment sklepu z meblami jest zróżnicowany i dopasowany do gustu różnych odbiorców.

Warto zaznaczyć, że w przypadku wykonywania mebli na wymiar, to życzenia klienta są brane pod uwagę już na etapie projektowania. Zazwyczaj podstawę stanowi gotowy projekt, który następnie jest modyfikowany, aby był maksymalnie dopasowany pod względem wymiarów, kształtu, designu itp.

Wybór wysokiej jakości surowców

Po zaprojektowaniu mebla następuje kolejny, istotny etap, czyli wybór odpowiednich surowców. Największą popularnością cieszy się drewno – ze względu na trwałość tego materiału oraz możliwość stworzenia wielu ciekawych wzorów. Znaczenie ma także to, że drewno jest naturalnym materiałem, dzięki temu jest ekologiczny i przyjazny dla ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego.

Bardzo często oprócz drewnianych elementów wykorzystywane są także inne materiały. Jakie? Najczęściej dotyczy to szkła i metalu. Jednak zależy to od wyglądu, funkcjonalności oraz dopasowania do poszczególnych stylów architektonicznych.

Przygotowanie surowców

Następnym etapem jest przygotowanie surowców, aby można były gotowe do dalszej obróbki. Technologia produkcji mebli zatem dotyczy również przycinania surowego drewna, aby poszczególne elementy miały odpowiedni kształt i rozmiar. Gdy już to nastąpi, gotowe kawałki drewna są suszone, a tym samym znacznie zostaje zmniejszona ich wilgotność. Wpływa to również na trwałość tego surowca. Zazwyczaj wykorzystywane są takie gatunki drewna, które umożliwiają szybkie suszenie, co znacznie przyspiesza proces produkcji.

Warto pamiętać, że w zależności od charakteru materiału może być konieczne cięcie, gięcie, spawanie czy też wykorzystanie innych procesów. Dzięki temu możliwe jest nadanie surowcom odpowiedniej formy i kształtów.

Montaż mebli

Pora przejść do montażu mebli. Warto zwrócić uwagę na to, że ten etap nie zawsze jest uwzględniany, ponieważ coraz częściej produkty należy samodzielnie zamontować – w sklepie bądź już w domu klienta. Jeśli jednak produkcja mebli obejmuje montaż, to następuje łączenie różnych elementów przy użyciu odpowiednich technik i narzędzi. 

W przypadku drewnianych mebli stosuje się tradycyjne metody łączenia np. przy pomocy gwoździ, śrub, drewnianych złączy i kołków, a także kleju. Ciekawym rozwiązaniem są także nowoczesne sposoby montażu. Na czym one polegają? Dotyczy to m.in. systemów zatrzaskowych czy też łączenia na wcisk. 

Wykończenie i obróbka powierzchni

Po zmontowaniu mebla przystępuje się do jego wykończenia i obróbki powierzchni. Obejmuje to m.in. szlifowanie, lakierowanie, malowanie, bejcowanie lub pokrywanie mebla innymi wykończeniami. W ten sposób produkt zyskuje pożądany wygląd, a jednocześnie jest chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Szczególnie jest to ważny etap w przypadku drewnianych mebli.

Kontrola jakości wyprodukowanych mebli

Ważnym etapem produkcji mebli jest kontrola jakości. Pracownicy sprawdzają każdy mebel pod kątem ewentualnych wad, niedoskonałości czy uszkodzeń. W przypadku wykrycia jakichkolwiek problemów mebel jest naprawiany lub odrzucany, aby zapewnić zgodność z wysokimi standardami jakości. W ten sposób klienci mają też pewność, że meble są dokładnie sprawdzone jeszcze zanim trafią do sklepów lub zostaną do nich wysłane.

Pakowanie i dystrybucja

Gdy zakończy się już produkcja mebli drewnianych, to następuje etap pakowania i dystrybucji. Meble są pakowane w taki sposób, aby były dobrze zabezpieczone, znacznie ogranicza ryzyko uszkodzenia podczas transportu. Następnie wyposażenie jest dostarczane do sklepów meblowych, sprzedawców detalicznych lub bezpośrednio do klientów.

Obecnie najczęściej meble są dostarczane w częściach do samodzielnego złożenia. Dlatego ważną częścią każdego zamówienia jest szczegółowa instrukcja, a także wszelkiego rodzaju śrubki, złączki itp. Możesz też zdecydować się na meble, które są już złożone, dzięki czemu nie musisz poświęcać czasu na samodzielny montaż. Wtedy od razu możesz cieszyć się nowymi meblami.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki
Dodaj pierwszą ocenę!
Loading...