Skip to main content

Jak urządzić małą kuchnię w bloku? Aranżacje z pomysłem

Czy w zwykłym mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty jest miejsce na nowoczesną kuchnię? Czy w standardowym M3 albo M4 można urządzić w pełni funkcjonalne i estetycznie wysmakowane pomieszczenie, w którym gotowanie i spożywanie drobnych posiłków będą komfortowe, a dodatkowo znajdzie się miejsce na niezbędne AGD oraz zapasy? Oczywiście! Współczesny rynek materiałów meblarskich oraz ogrom ergonomicznych rozwiązań technicznych pozwalają projektantom opracowywać naprawdę fenomenalne koncepcje aranżacji małych blokowych kuchni. Warto więc porzucić poszukiwania gotowych zestawów i zdecydować się na meble do kuchni na wymiar. Współpraca z kreatywnym projektantem mebli to strzał w dziesiątkę.

Mała biała… kuchnia

Tak, wiemy, że mała kuchnia w bloku wyposażona w standardowe meble z białej płyty paździerzowej to ucieleśnienie złych wspomnień z epoki małych fiatów i trabantów. W takich kuchniach jadali pomidorówkę na rosole z wczoraj dzisiejsi trzydziesto- i czterdziestolatkowie, kiedy panował ustrój słusznie miniony. Wszystkie kuchnie w blokach były jednakowo małe i jednakowo urządzone – i po prostu brzydkie. Nasze mamy, a zwłaszcza ojcowe, samorodne złote rączki, stawali na rzęsach, żeby jakoś te miniaturowe kuchenki upiększyć i uczynić maksymalnie funkcjonalnymi. Czasem się udawało, ale była to wielka sztuka i nie lada wyzwanie.

Może dlatego czterdziestolatkom urządzającym dziś własne małe kuchnie w deweloperskich blokach trudno uwierzyć, że mała biała kuchnia to szczyt mody? Dziś nikt nie powie o białej aranżacji inaczej niż aranżacja w stylu skandynawskim. Naprawdę warto się przeprosić z bielą i przy okazji zaprzyjaźnić z dobrym studiem projektującym meble na wymiar. Bo biel, jak żaden inny kolor, pasuje do malutkiej kuchni w bloku. Bardzo mała kuchnia to po prostu bardzo duże wyzwanie. A biel, nie dość, że daje efekt klinicznej czystości, to jeszcze optycznie powiększa i rozjaśnia pomieszczenie.

Zabudowa kuchni w bloku

Zabudowę kuchni w bloku należy potraktować jak zabawę klockami: wszystkie elementy muszą być perfekcyjnie dopasowane, niektóre wielofunkcyjne (blat roboczy/stół jadalny), maksymalnie funkcjonalne i łatwe w utrzymaniu w czystości. Kupowanie gotowych zestawów meblowych – nawet jeśli na sklepowej ekspozycji wydają się wprost stworzone do naszej małej kuchni – nie jest najlepszym rozwiązaniem. Żadna sklepowa aranżacja nie uwzględnia naszych indywidualnych potrzeb. Tymczasem meble kuchenne powinny być tak zaprojektowane, żebyśmy zawczasu pomyśleli o wygospodarowaniu w nich miejsca dla wszystkich przedmiotów, które – jak podpowiada nam doświadczenie albo intuicja – zawsze mają problem ze znalezieniem swojego stałego miejsca. Bardzo mała kuchnia nie dopuszcza możliwości improwizacji.

Jeśli nie przewidzimy miejsca dla niektórych urządzeń (robot kuchenny, sokownik, duże garnki, toster…), może się okazać, że nie będziemy mieli ich gdzie przechowywać. W dużej kuchni lubimy eksponować nasz stan posiadania AGD na blatach – w małej z trudem znajdziemy miejsce na ekspres do kawy i czajnik. Planowanie rozmieszczenia szafek kuchennych oraz wbudowanych w nie systemów przechowywania to zadanie dla właściciela kuchni, oraz projektanta mebli. Tylko ich współpraca da efekt w postaci maksymalnie zindywidualizowanego kompletu szafek i półek, które sprawią, że umeblowanie małej kuchni przestanie stanowić problem.

Ciemna kuchnia – jasny pomysł

W niektórych blokach wciąż jeszcze mamy do dyspozycji tzw. ciemne kuchnie, czyli te bez okna, albo z przeszkloną ścianą wychodzącą na inne pomieszczenie oknem dysponujące. Czy ciemną kuchnię bez okna albo długą i wąską z małym okienkiem można zaaranżować w jakiś przyjazny sposób? Oczywiście. Wystarczy odpowiednio dobrać materiały, z których wykonane są elementy szafek oraz inne elementy wystroju kuchni. Z pomocą przychodzi np. szkło hartowane. Zamiast tradycyjnych płytek ceramicznych warto ułożyć na ścianie szklane panele – będą nie tylko zdobiły (możemy wybrać wersję z ciekawą grafiką), ale i doświetlały pomieszczenie (warto zadbać o listwę LED pod górnym indeksem szafek).

Zamiast frontów meblowych z płyty MDF czy drewna także warto wybrać te ze szkła. Jeśli tylko jest to wykonalne, zrezygnujmy z tradycyjnych drzwiczek na rzecz przesuwnych albo żaluzjowych. W małej ciemnej kuchni warto zaplanować wiele pojedynczych punktów świetlnych oraz oświetlenie górne przydatne podczas pracy przy stole. Skąd stół na małej powierzchni. Mały składany stolik na wspornikach przykręcanych do ściany na pewno się przyda i do picia kawy, i do zjedzenia śniadania.

Podsumowanie

Jak widać modne kuchnie w bloku to kwestia pomysłów, a nie wielkości pomieszczeń. Nawet bardzo mała i nieustawna kuchnia może być komfortowa, pod warunkiem jednak, że do jej zaprojektowania zaprosimy kogoś, komu się chce eksperymentować i szukać maksymalnie ergonomicznych rozwiązań. Przy współczesnych materiałach oraz rozwiązaniach technicznych pytanie jak urządzić małą kuchnię w bloku nie jest pytanie rozpaczliwym – raczej prowokującym do szukania niestandardowych odpowiedzi.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 2 opinii.
Loading...