Skip to main content

Jak urządzić kuchnie w kształcie litery „U” – pomysły i inspiracje

Wbrew naszym wyobrażeniom, kuchnia w kształcie litery U, czyli najczęściej wąska długa kuchnia z oknem albo i bez, wcale nie jest mniej ustawna niż każda inna. Trzeba tylko pamiętać, że nie ma sensu na siłę meblować jej na obu dłuższych ścianach górnym i dolnym indeksem szafek. Daje to wrażenie bardzo przytłaczające – możemy poczuć się jak mały ludzik w kanionie wieżowców. U-kuchnia to pomieszczenie specyficzne. Już zostawienie jednej z dłuższych ścian bez górnych szafek sprawia, że całkowicie zmienia się jej estetyka. Warto także postawić na aranżację w kolorze białym oraz sporą liczbę punktów świetlnych. Tak, w kuchni w kształcie litery U jest miejsce na stół, a czasem nawet na kuchenną wyspę. Jak to możliwie?

Projekt kuchni w kształcie litery U

Zabudowa kuchni w kształcie litery U powinna być zróżnicowana z uwagi na to, czy jest to pomieszczenie wąskie i długie, czy raczej zaprojektowane na planie kwadratu. W pierwszym przypadku dobrze skomasować maksymalną liczbę szafek na jednej z dłuższych ścian, na drugiej poprzestając na indeksie dolnym. Uwolnienie ściany powyżej blatów roboczych sprawia, że pomieszczenie będzie robiło wrażenie mniej przytłaczającego.

Ściana powinna pozostać biała i pusta, albo można na niej powiesić zegar czy tablicę korkową bądź kredową – to tu będziemy przypinać lub notować ważne informacje, dzięki czemu nie będziemy zaśmiecać magnesami i papierami drzwi lodówki. Na ścianie z szafkami warto wykorzystać przestrzeń od podłogi do sufitu, pamiętając o stworzeniu naprawdę ergonomicznych szafek, półek i schowków. W tym ciągu szafek kuchennych warto zaplanować piekarnik na wysokości wzroku i płytę grzejną wmontowaną w blat roboczy – obydwa urządzenia posłużą nam lepiej niż tradycyjna kuchenka z piekarnikiem.

Projekt kuchni w kształcie litery U
Kuchnia zaprojektowana w kształcie litery U.

Jeżeli w naszej kuchni w kształcie litery U jest okno, zamotujmy pod nim zlewozmywak. Nie ozdabiajmy okna firankami – będą optycznie pomniejszały pomieszczenie i wciąż będą się brudziły. Postawmy na żaluzje albo jedną dużą roletę osłaniającą całe okno. Na drugim końcu kuchni, vis a vis okna, można postawić (albo zamontować jako naturalne przedłużenie ciągu szafek) blat służący za stół czy barek. Jeśli kuchnia jest krótka, na planie kwadratu, możemy na środku zaplanować wyspę, która nie tylko będzie służyła jako stół, ale także pomieści dodatkowe schowki. Nie od rzeczy będzie także zaprojektowanie właśnie w blacie wyspy miejsca na… płytę grzejną!

Pamiętajmy, że im węższa kuchnia, tym więcej punktów świetlnych warto w niej zaplanować. Zawsze dobrze sprawdzają się pojedyncze LEDowe świetliki oraz taśmy pod górnymi indeksami półek. Wygodnie też zawiesić lampę sufitową nad stołem albo wyspą.

Użytek z unowocześnionych materiałów do kuchni

Projekt kuchni w kształcie litery U powinien bazować na materiałach pozwalających uzyskać maksymalne optycznie powiększenie przestrzeni. Obok białych płyt laminowanych warto wykorzystać szkło hartowane pod każdą postacią: jako fronty meblowe, panele ścienne czy blaty stołów. Użytek z nowoczesnych materiałów jest naprawdę duży. Dają one wrażenie klinicznej czystości, pięknie odbijają światło, doświetlając nawet najwęższą i najciemniejszą kuchnię oraz są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości.

Dzięki szklanym elementom kuchnia w kształcie litery U wydaje się pełna blasku i większa. Obok nowoczesnych materiałów dobrze też postawić na ciekawe rozwiązania techniczne, jak systemy drzwiczek przesuwnych czy harmonijkowych albo żaluzjowych. Każdy pomysł na oszczędzenie, choć odrobiny miejsca wydaje się dobry. Łatwo wyobrazić sobie jak duże zmiany estetyczne nastąpią w kuchni, kiedy płytę MDF zastąpimy szkłem hartowanym, a tradycyjne drzwiczki jedno- lub dwuskrzydłowe drzwiczkami łamanymi, przesuwnymi czy jeszcze innym systemem dopasowanym do specyfiki pomieszczenia.

Kuchnia w kształcie litery U
Kuchnia umeblowana w kształcie litery U, meblami z białymi frontami

Aranżacje kuchni w kształcie litery U nie są szczególnie skomplikowane i dają kreatywnemu projektantowi duże pole do popisu. W zależności od tego czy kuchnia jest osobnym pomieszczeniem, czy stanowi część większej przestrzeni wspólnej można meblować na rozmaite sposoby. Najciekawsze rozwiązania pojawiają się wtedy, kiedy odrzucamy najpopularniejsze rozwiązania i wybieramy pomysły dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Ale aby tak się stało, musimy wybrać meble na wymiar. Gotowe zestawy nie uwzględniają np. siedziska pod oknem czy dodatkowych półek narożnych.

Układ mebli w U-kuchni

Układ mebli w kuchni w kształcie litery U decyduje o jej funkcjonalności oraz wrażeniu estetycznym, jakie wywołuje. Zabudowa całej kuchni po obwodzie może sprawiać, że będzie ona wyglądała na zagraconą. Obok rozwiązania z jedną ścianą wolną od mebli, warto wdrożyć także drugie: szafki górnego indeksu z przeszklonymi witrynami zawsze dodają lekkości i sprawiają, że nawet w pełni zabudowana kuchnia nie przytłacza. Jasne meble, ściany i podłogi, znaczna liczba punktów świetlnych oraz dodatkowe elementy ze szkła hartowanego to przepis na doskonałą kuchnię w kształcie litery U.

U-kuchnia to może być U-kochane miejsce każdego z domowników i każdego z gości.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 3 opinii.
Loading...