Skip to main content

Jak ukryć pralkę w łazience? – zabudowa pralki

Coraz częściej aranżacja łazienki uwzględnia zabudowę pralki. Pralka zabudowana to urządzenie niewidoczne na pierwszy rzut oka, którego wygląd w żaden sposób nie narusza estetyki pomieszczenia. Im mniejsza łazienka, tym większy kłopot z ukryciem pralki, ale — i to należy podkreślić — tym bardziej warto to zrobić.

Współczesne sposoby aranżacji łazienki w ogóle coraz częściej zakładają, że w łazience jak najmniej sprzętów i przedmiotów powinno być na widoku. Stąd wszelkie półki i schowki murowane bezpośrednio w ścianach i zamykane drzwiami, które zlicowane są ze ścianą czy właśnie moda na zabudowywanie pralek, suszarek i umywalek — żeby ukryć armaturę. Stąd szafki-słupki oraz schowki ukryte za lustrami. 

Jak ukryć pralkę w małej łazience

Pomieszczeniem, w którym zabudowa pralki ma szczególne znaczenie, jest, jak wspominano, mała łazienka. To właśnie tutaj zasada „im mniej na widoku, tym lepiej” ma swoje zastosowanie zawsze. Nawet najmniejsza pralka robi w małej łazience wrażenie ogromnej.

Dodatkowo, jeśli nie zostanie ona starannie obudowana i wkomponowana w system półek i schowków, miejsce wokół niej będzie stracone. Doskonałym rozwiązaniem jest ukrycie pralki w szafce. Dzięki temu można nad nią zaplanować przestrzeń, w której pomieszczą się kosze na pranie, środki czystości, klamerki do bielizny, a nawet złożona suszarka — ta, którą zwykle wystawiamy na balkon. Wszystko to, oczywiście, ukryte będzie za drzwiami i tylko domownicy będą wiedzieli, co się za nimi kryje. 

Jeśli szafa na pralkę będzie sięgać od podłogi do sufitu, na pewno będzie tak pojemna, że znajdzie się w niej półka na ręczniki czy zapasy chemii gospodarczej. Ważne, żeby na małej powierzchni odpowiednio dobrać rodzaj drzwi. Jeśli zamawiamy szafę łazienkową na wymiar, projektant w studiu meblowym na pewno znajdzie optymalne rozwiązanie — choćby drzwi żaluzjowe. 

Pralka pod blatem, czyli jak ukryć pralkę w łazience

W większej łazience zawsze warto rozpatrzyć umieszczenie pralki pod blatem roboczym. Nie ukrywajmy: blat samej pralki, bez względu na to czy ładowana jest ona od góry, czy od frontu, zawsze traktowany jest jako dodatkowa powierzchnia do przechowywania. Zwykle wiąże się to z szybkim niszczeniem tej powierzchni.

Na pralce kładziemy suszarkę do włosów, lakier do paznokci albo koszyk z kosmetykami do makijażu. Także: ubrania, szlafroki, ręczniki. A projektanci mebli postulują: uwolnijcie pralki! Wsuńcie je pod specjalnie zaprojektowane blaty, które przejmą rolę półek. 

Zabudowa pralki i umywalki

Wspomniany wyżej blat może być elementem zabudowy pralki i umywalki. Możemy wyobrazić sobie długi blat, w który wpuszczone są jedna lub dwie umywalki oraz pod który wsunięta jest pralka. Blat może być częścią zabudowy umywalek, pod którymi dodatkowo powstaną półki i schowki, a całość zostanie zamknięta drzwiami tradycyjnymi, przesuwnymi albo żaluzjowymi.

Pralka może zostać zamknięta, ale nie musi. Wszystko zależy od jej dostępności oraz naszych osobistych preferencji. Jednoczesna zabudowa pralki i umywalki (umywalek) jest wygodnym rozwiązaniem do dużych łazienek, w których na jednej ze ścian planuje się umiejscowienie wszystkich niezbędnych sprzętów. 

Zabudowa pralki i suszarki

I jeszcze jeden wariant: zabudowa pralki i suszarki. Jeśli chcemy, żeby obydwie zniknęły z widoku, dobrze ustawić je w konfiguracji pionowej — suszarkę na pralce. Wtedy można stworzyć na zamówienie szafę, w której ukryją się obie. Choć miejsca na łazienkowe akcesoria będzie zdecydowanie mniej, niż w przypadku zabudowy samej pralki, na pewno uda się coś wygospodarować.

Zabudowa pralki i suszarki w szafie sprawia, że łazienka przestaje przypominać pralnię. Wystarczyłoby, żeby w szafie na oba urządzenia znalazło się tylko miejsce na brudy i ubrania wyjmowane z suszarki, żeby wzmocnić ten efekt. 

Zabudowa pralki w kuchni

Zdarza się też, że pralka znajduje swoje miejsce w kuchni, a nie w łazience. W takiej sytuacji ukrywany ją w jeden z zaproponowanych wyżej sposobów, w zależności od aranżacji całej kuchni. Najczęściej pralka usytuowana jest pod blatem i schowana za drzwiczkami. Jeśli w jednym ciągu ustawimy pralkę, zmywarkę oraz zlewozmywak z szafką na kubły na śmieci pod spodem, całość można zasłonić jednymi dużymi drzwiami dwuskrzydłowymi albo żaluzjowymi.

To oczywiście przykładowe rozwiązania. Projektant mebli, który odwiedzi nasz dom, żeby dokonać pomiarów, na miejscu może oczywiście, zaproponować także inne, bardziej zindywidualizowane pomysły aranżacyjne. Ma przecież do dyspozycji nie tylko fronty meblowe z różnego rodzaju płyt czy litego drewna, ale także nowoczesne tworzywa sztuczne czy zbrojne szkło. I jeszcze jedna sprawa. Czasem ktoś świadomie rezygnuje z zabudowy pralki, suszarki czy zmywarki.

Jak zabudować pralkę: Podsumowanie

Najczęściej wtedy, kiedy pralki mają srebrne drzwiczki albo fronty a grafiką. Można je wówczas ładnie wyeksponować, a łazienka czy kuchnia nabierają bardzo nowoczesnego sznytu. O tym, czy lepiej duże AGD zabudować, czy wyeksponować także dobrze porozmawiać z projektantem, który na pewno stworzy dla nas niepowtarzalny projekt. 

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 2 opinii.
Loading...