Skip to main content

Jak odświeżyć meble kuchenne — jak przywrócić blask w naszej kuchni?

Jak odświeżyć meble kuchenne

Szukasz sposobu na odświeżanie mebli kuchennych, ale nie chcesz przeprowadzać gruntownego i co najważniejsze kosztownego remontu? Wbrew pozorom jest to możliwe! Najlepszą metodą, aby to osiągnąć będzie po prostu dokonanie metamorfozy szafek kuchennych. Przekonaj się, że ten ruch może odmienić całą kuchnię i nadać jej zupełnie nowego charakteru.

Jak odnowić meble kuchenne?

Remontowanie kuchni wiąże się ze sporymi kosztami, bardzo często to pomieszczenie wymaga wydania największych zasobów finansowych. Jeśli jednak odnawiałeś lub odnawiałaś ściany, sufit i podłogę niedawno, ale zauważyłeś, że szafki kuchenne wyglądają już na zużyte, to masz kilka opcji do wyboru. 

Kup nowe szafki kuchenne

Jeśli możesz pozwolić sobie na większe koszty, to dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w nowe szafki. Dzięki temu rozwiązaniu będziesz w stanie zmniejszyć koszty remontu kuchni. W ten sposób, gdy za kilka lat zobaczysz, że pomieszczenie wymaga już odświeżenia, wystarczającym rozwiązaniem będzie po prostu wyniesienie mebli, pomalowanie ścian i sufitu. Zatem ta metoda pozwoli Ci rozłożyć koszty remontu na kilka lat. Jeśli nie lubisz od razu wydawać zbyt dużych kwot, to koniecznie przemyśl ten pomysł.

Pomaluj szafki

Nie wiesz, jak odświeżyć meble kuchenne? W przypadku drewnianych mebli dobrym rozwiązaniem będzie ich pomalowanie. Drewniane meble możesz polakierować, wykorzystać bejcę lub też farbę w kolorze, który pasuje do aranżacji wnętrza. Pamiętaj też o tym, aby wybrać farbę do drewna. Dobrym pomysłem będzie transparentna farba, która jedynie podkreśli naturalny wygląd drewna. 

Poza tym częstym problemem jest też to, że wiele osób nie wie, jak odświeżyć meble kuchenne lakierowane. W takim przypadku zacznij od tego, aby prawidłowo je odświeżyć. Być może dzięki temu już odzyskają dawny blask. Wykorzystaj do tego płyn do mycia naczyń i rozcieńcz go w letniej wodzie. Możesz też wykorzystać mocniejsze detergenty, np. mleczko czyszczące lub dedykowany preparat do czyszczenia mebli lakierowanych. Jeśli nic to nie daje, to dobrym pomysłem będzie pomalowanie ich ponownie lakierem lub bejcą, aby odzyskały swój wcześniejszy blask.

Wykorzystuj okleinę

Chcesz dowiedzieć się, jak odświeżyć meble z okleiny? Stare szafki lub takie, przy których została użyta okleina, dają możliwość szybkiego i dość taniego odświeżenia mebli i całej kuchni. W sklepach znajdziesz sporo przeróżnych wzorów i kolorów oklein, które odmienią Twoje meble kuchenne. Popularnym wyborem są te imitujące drewno, lub też modele z napisami. Zastanów się, czy wolisz wybrać folie z połyskiem, czy też lepszym wyborem w Twojej kuchni będzie okleina matowa. Na pewno połysk doda pomieszczeniu więcej blasku i światła, a do tego doskonale dopasuje się do wnętrz zaaranżowanych w stylu nowoczesnym i glamour. Z kolei folie matowe stworzą przytulną atmosferę, która świetnie sprawdza się wśród aranżacji tradycyjnych i retro.

Łatwy montaż okleiny i odporność na wilgoć, wysoką temperaturę oraz na częste mycie – to zalety, które przekonują sporo osób do odnawiania mebli kuchennych właśnie przy pomocy okleiny.

Wymień blaty lub fronty

Korpusy szafek oraz półki i szuflady są w dobrym stanie? W takim razie, gdy nie wiesz, jak odświeżyć szafki kuchenne, po prostu zdecyduj się na wymianę elementów, które najbardziej się zużyły. Przez codzienną eksploatację najszybciej niszczą się blaty, ale też fronty szafek. 

Jeszcze niedawno wydawało się, że wymiana frontów jest zbyt problemowa. Jednak dziś możesz wybierać pomiędzy tysiącami modeli w różnych kolorach i wzorach lub też skorzystać z pomocy stolarza bądź firmy, oferującej fronty na wymiar. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakupienie frontów w tym samym kolorze i kształcie co obecnie. Taka zmiana stanie się jedynie odświeżeniem pod względem jakościowym. Jeśli tylko masz ochotę na większą zmianę, to zdecyduj się na zmianę koloru frontów o kilka tonów lub na zupełnie inny, żywy odcień. W przypadku większej zmiany konieczna będzie wymiana wszystkich frontów, a decydując się na ten sam kolor co wcześniej, wystarczy, że wymienisz te najbardziej zniszczone i zużyte fronty.

Ciekawym rozwiązaniem może być też wymiana blatów. Warto jeszcze przed zakupem mebli dowiedzieć się, czy taka opcja będzie później możliwa. Wymiana blatów może sprawić, że wnętrze nabierze nowoczesnego wyglądu, a meble kuchenne będą wyglądały jak nowe.

Jak odświeżyć stare meble kuchenne?

Gdy chcesz poprawić wygląd i stan starej kuchni, możesz zastosować powyższe metody. Oprócz tego być może doskonałym rozwiązaniem stanie się dodanie do pomieszczenia większej ilości charakteru. Świetnym przykładem będzie wtedy zmiana uchwytów. Ten detal jest w stanie zmienić styl i design każdego mebla. Koniecznie dopasuj uchwyty do stylu, w jakim została zaaranżowana kuchnia, ale poeksperymentuj z kolorami.

Jesteśmy pewni, że teraz już wiesz, jak odświeżyć starą kuchnię lub taką, która wymaga odświeżanie, a niekoniecznie od razu dużego remontu.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 1 opinii.
Loading...