Skip to main content

Jak dbać o drewniane meble, aby długo Ci służyły?

Meble z drewna harmonijnie wpisują się we wnętrza, dodając im subtelnej i ponadczasowej elegancji oraz niepowtarzalnego charakteru. Drewniane meble wymagają jednak szczególnej atencji podczas ich codziennego użytkowania oraz regularnej pielęgnacji i konserwacji. Nie ma jednego uniwersalnego środka ani metody dbania o meble drewniane – wszystko zależy bowiem od sposobu wykończenia drewna. Inaczej będziemy czyścić i pielęgnować meble lakierowane, a inaczej olejowane czy woskowane. Jak czyścić i jak pielęgnować drewniane meble, by można je z satysfakcją użytkować przez długie lata?

Jak dbać o lakierowane meble z drewna?

Wysokiej jakości lakier (np. lakier utwardzany za pomocą promieniowania UV) to najlepsze zabezpieczenie drewna użytkowego. Meble lakierowane są stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości i najczęściej nie wymagają jakiś szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych i konserwujących. Kurz i większość typowych, domowych zabrudzeń i plam, usuniemy z lakierowanej powierzchni drewnianej za pomocą suchej lub wilgotnej szmatki, nasączonej dowolnym preparatem do czyszczenia drewna. Do codziennej pielęgnacji możemy również użyć mleczka lub spray o właściwościach antystatycznych, co ograniczy osiadanie kurzu na meblach. 

Meble drewniane w łazience.

Jak dbać o meble drewniane – olejowane

Drewno pokryte olejem wygląda bardzo szlachetnie i elegancko, ale jest zdecydowanie bardziej wymagające w codziennym użytkowaniu i trudniejsze w codziennej pielęgnacji. Jak czyścić meble, których wierzchnia warstwa jest pokryta olejem? Na co dzień za pomocą miękkiej szmatki – suchej lub delikatnie zwilżonej (zawsze przecieramy powierzchnię drewna wzdłuż słojów). Do solidnego oczyszczenia drewna olejowanego trzeba sięgnąć po specjalny preparat (dedykowany tego rodzaju powierzchniom). Konieczne jest również regularne polerowanie drewna i jego powtórne olejowanie – to czynności, które należy powtarzać systematycznie, w zależności od potrzeb (najczęściej 1-2 razy w roku). 

Jak dbać o meble z drewna – woskowane

Meble woskowane są łatwiejsze w pielęgnacji niż meble olejowane, choć również wymagają sięgnięcia po specjalistyczne środki, np. mleczko z dodatkiem wosku. Niewielką ilość mleczka wystarczy rozetrzeć na powierzchni drewnianego mebla za pomocą miękkiej, bawełnianej szmatki. Po kilku minutach (zawsze zgodnie z zaleceniami producenta preparatu!) – powierzchnię mebla należy wypolerować. Meble woskowane przyciągają drobinki kurzu i brud, które następnie wnikają w głąb materiału, dlatego warto często je oczyszczać za pomocą suchej szmatki lub specjalnej miotełki do kurzu. W przypadku odbarwienia czy powstania dowolnych plam – konieczne będzie przeprowadzenie ponownego woskowania powierzchni.

Czyszczenie i pielęgnacja uchwytów drewnianych

Jeżeli uchwyty w meblach wykonane są z drewna – czyścimy je i pielęgnujemy zgodnie z powyższymi zasadami, dopasowując środki i metody do sposobu wykończenia materiału. Najczęściej jednak uchwyty mebli drewnianych to elementy zrobione z metalu, pokrytego dodatkowo powłoką galwaniczną, która może zawierać chrom i/lub nikiel. Do ich czyszczenia należy więc wybrać inne detergenty niż do drewna – w większości przypadków mogą to być standardowe środki czystości, pod warunkiem jednak, że w ich składzie nie ma rozpuszczalników i drobinek ścierających (jedne i drugie mogłyby uszkodzić powłokę uchwytu i w konsekwencji spowodować korozję materiału). Jeżeli zależy nam na połysku uchwytów – możemy je polerować za pomocą jasnej, bawełnianej szmatki lub ręcznika.

Retro meble drewniane do przedpokoju.

Meble drewniane – najważniejsze zasady użytkowania

Codzienna pielęgnacja, czyszczenie i konserwowanie będą miały ogromny wpływ na wygląd wierzchniej warstwy mebli. Jednak kondycja drewnianych stołów, biurek, konsol czy szaf i komód będzie również zależała od tego, w jakim miejscu je ustawimy i jakich zasad ich użytkowania będziemy przestrzegać na co dzień.

Oto najważniejsze zasady dotyczące ustawienia i użytkowania mebli z drewna:

  • drewno “nie lubi” ciepła oraz zmiennych temperatur, dlatego wybierając miejsce, w którym stanie drewniana szafa czy stół, zadbajmy o to, by było ono oddalone o minimum 1 metr od źródeł ciepła w pomieszczeniu (czyli np. od kaloryfera i kominka), a mebel nie był wystawiony na bezpośrednią i ciągłą ekspozycję słoneczną; 
  • jeżeli w pomieszczeniu, w którym ma stanąć mebel z drewna funkcjonuje ogrzewanie podłogowe – najlepiej zastosować podkład filcowy pod meblem (lub pod nogami mebla);
  • optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna mieścić się w granicach od 15 do 30 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza oscylować w okolicach 60%; ponadto pomieszczenia, w których stoją meble drewniane, powinny być regularnie wietrzone – te zasady są szczególnie ważne w przypadku mieszkań i domów czy domków użytkowanych sezonowo (musimy zadbać o ich właściwe zabezpieczenie na okres poza sezonem); 
  • użytkując blaty drewnianych stołów, biurek, konsoli czy górnych części komód – pamiętajmy o stosowaniu podkładek, przede wszystkim pod kubki z napojami, ale również pod kartki, na których coś notujemy;
  • unikajmy przypadkowego zachlapania lub zalania drewnianego mebla wodą (lub jakimkolwiek innym płynem), a w razie zachlapania lub zalania – jak najszybciej usuńmy wodę za pomocą suchej, dobrze wchłaniającej wilgoć szmatki.

Podsumowanie

Meble drewniane to sprzęty, które przez długie lata mogą być elegancką (i funkcjonalną równocześnie!) ozdobą naszych domów i mieszkań, choć musimy mieć świadomość, że ich wygląd będzie się zmieniał – meble będą ciemnieć (zwłaszcza te olejowane) i matowieć.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 1 opinii.
Loading...