Skip to main content

Ergonomia w aranżacji kuchni na wymiar

Meble kuchenne na wymiar

Chcesz zaaranżować swoją wymarzoną kuchnię? Zależy Ci na tym, aby układ mebli był dostosowany do dostępnej przestrzeni, a meble pomagały w codziennym funkcjonowaniu w kuchni? W takim razie dowiedz się więcej na temat tego, na czym polegają zasady ergonomii w kuchni. Przekonaj się, że kuchnia na wymiar to rozwiązanie, które sprawi, że zyskasz wyposażenie skrojone pod potrzeby wszystkich domowników.

Co to jest ergonomia w kuchni?

Ergonomia jest to dziedzina, która opiera się na dostosowaniu przestrzeni do potrzeb domowników. Dzięki jej zastosowaniu możemy przyczynić się do poprawy jakości życia, w tym przypadku w kuchni.

Kuchnia ergonomiczna proponuje rozwiązania, które zmniejszają nadmierne obciążenie w trakcie przygotowywania różnych potraw, a także ma duży wpływ na bezpieczeństwo domowników.

Chcesz, aby Twoja kuchnia była ergonomiczna? Zadbaj o odpowiedni jej układ, wysokość blatów, głębokość szafek, podział na strefy oraz dopasowane oświetlenie.

Najważniejsze zasady ergonomii w kuchni

Ergonomia w kuchni na wymiar to podstawa, która ma wpływ na Twoją codzienność. Postaraj się przestrzegać poniższych wskazówek. 

Ustaw meble w dobrej kolejności – ustaw lodówkę w pobliżu wejścia do kuchni. Następnie znajdź miejsce na linię szafek, na których znajdzie się blat roboczy, zlew, blat, a dopiero później piekarnik i płyta kuchenna. W pobliżu zlewu powinny znajdować się pojemne szafki, do których można włożyć talerze, sztućce itp. Natomiast bliżej piekarnika niezbędne będą garnki i miski oraz przybory do mieszkania.

Dopasuj wysokość mebli – duże znaczenie ma zarówno szerokość, jak i wysokość blatów kuchennych oraz samych szafek. Optymalnym wyborem będą blaty kuchenne, które znajdują się na wysokości 85-90 cm. To opcja, która doskonale sprawdzi się dla osób o wzroście ok. 165-170 cm. Im wyżsi lub niżsi będą domownicy, tym należy uregulować odpowiednio wysokość blatów. Praktycznym trikiem, który może rozwiązać ten problem, jest wybranie cieńszych lub grubszych blatów kuchennych.

Dlaczego warto zaplanować ciąg kuchenny?

Kluczem do funkcjonalnej i praktycznej kuchni jest ciąg kuchenny. Kolejność mebli i sprzętów kuchennych ma znaczenie. To właśnie dzięki przemyślanemu projektowi korzystanie z kuchni stanie się znacznie prostsze i wygodniejsze. 

Podstawowym zadaniem w trakcie projektowania kuchni jest odpowiedzenie sobie na pytanie – w jaki sposób korzystam z kuchni oraz z jakich sprzętów korzystam najczęściej. Aby nie zaburzyć ciągu kuchennego, niezbędna jest kolejność, która umożliwi niezbyt częste cofanie się. Dla przykładu, gdy lodówka znajduje się blisko drzwi, możemy szybko schować zakupy, później zabrać potrzebne produkty, uszykować przybory kuchenne, garnki czy patelnię. Później umyć warzywa czy zalać garnek wodą. Następnie rozpocząć przygotowania, np. obieranie i krojenie na blacie, żeby na końcu włożyć potrawę do piekarnika lub rozpocząć gotowanie.

5 stref w kuchni

Ergonomiczna kuchnia dzieli się na 5 stref. Wyróżniamy następujące strefy w kuchni:

  • zapasy – wiąże się z gromadzeniem zapasów w lodówce oraz produktów sypkich w szafkach,
  • przechowywanie – umożliwia zorganizowane przechowywanie sprzętów kuchennych, np. garnków, sztućców oraz naczyń,
  • zmywanie – tutaj ergonomia w kuchni dotyczy zlewozmywaka i zmywarki, kosza na odpady czy ewentualnie ociekacza,
  • przygotowywanie – tutaj duże znaczenie odgrywa blat roboczy,
  • gotowanie i pieczenie – to miejsce, gdzie znajdują się takie sprzęty, jak piekarnik, mikrofalówka, kuchenka itd.

Ergonomia w małej i dużej kuchni

Ergonomia w małej i dużej kuchni różni się od siebie. Przede wszystkim dlatego, że mały metraż daje nam znacznie więcej ograniczeń i to on w pewnym sensie kształtuje układ kuchni. Zasady ergonomii nie zmieniają się jednak aż tak bardzo. Jeśli tylko zastosujesz kilka praktycznych porad, np. podzielisz kuchnię na 5 stref, to nadal wpłyniesz pozytywnie na organizację w kuchni. W dużej kuchni masz oczywiście znacznie większe pole do popisu, a przy okazji ergonomia staje się wręcz koniecznością, abyś nie musiała lub nie musiał biegać po całym pomieszczeniu w trakcie robienia obiadu czy kolacji dla gości.

Ergonomia kuchni jednorzędowych i dwurzędowych

Zdecydowanie najpopularniejsze są kuchnie w dwóch układach:

  • jednorzędowym – meble oraz inne sprzęty kuchenne ułożone są w tym przypadku wzdłuż jednej ściany, przez co strefy znajdują się w sporej odległości od siebie, takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w małej kuchni,
  • dwurzędowych –  to wygodny układ, który ułatwia poruszanie się, gdyż meble znajdują się po dwóch stronach pomieszczenia, po jednej stronie powinien znaleźć się zlew z blatem kuchennym oraz kuchenką, a po drugiej koniecznie lodówka oraz dodatkowy blat.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak ważna jest ergonomia. Kuchnia, która została zaprojektowana w przemyślany sposób, sprawia, że gotowanie staje się znacznie przyjemniejsze i szybsze. Ciągle zastanawiasz się, jak ma wyglądać Twoja kuchnia na wymiar. Ergonomia sprawia, że projekt jest nie tylko praktyczny, ale też estetyczny.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 1 opinii.
Loading...