Skip to main content

Dwukolorowe meble kuchenne — niebanalna kuchnia

Czarno-białe meble kuchenne

Żonglowanie kolorami to jedna z ciekawszych możliwości aranżacyjnych. Przywykliśmy już do tego, że w salonie każda ściana może być pomalowana innym kolorem farby, albo że biel trzech ścian przełamywana jest kolorową tapetą przyklejoną na czwartej. Nikogo nie zaskakują kolorowe półki (np. zamiast regałów bibliotecznych), wielobarwne meble do pokoju dziecięcego, czy pstrokate meble łazienkowe. Najbardziej zachowawczo meblujemy kuchnie: tu niepodzielnie królują drewno lub drewnopodobna okleina i biel. A przecież jest tyle innych możliwości!

Meble kuchenne: jedno- czy dwukolorowe?

Meble kuchenne z frontami o jednolitej kolorystyce to najczęstszy wybór klientów. W takim układzie, zarówno szafki indeksu dolnego, jak i górnego mają takie same fronty szafek kuchennych, a jedyny wyjątek czyni się na rzecz blatów roboczych, które najczęściej są jaśniejsze, choć bywa i tak, że to właśnie blaty są najciemniejszym elementem kolorystycznym. Takie rozwiązanie sprawdza się w kuchniach tradycyjnych średniej wielkości. Im bardziej tradycyjna aranżacja, tym większą pewność możemy mieć, że „jednolita kolorystyka” oznacza fronty drewniane lub drewnopodobne, z towarzyszącymi im blatami o okleinie imitującej różne rodzaje marmuru. 

Meble kuchenne dwukolorowe to doskonałe rozwiązanie do kuchni najmniejszych i największych. W pierwszym przypadku, umiejętne manewrowanie kolorami frontów meblowych oraz blatów i oświetleniem jest w stanie optycznie powiększyć pomieszczenie. Jeśli podczas projektowania mebli na wymiar uwzględni się także elementy szklane i lustrzane, mamy gwarancję, że najmniejsza nawet kuchnia nie będzie robiła wrażenie klaustrofobicznej, także wtedy, kiedy nie ma w niej okna.

W przypadku kuchni bardzo dużych, dwukolorowe meble dają pole do popisu wytrawnym projektantom. Kiedy przestrzeń nie ogranicza, a meblom nie stawia się żadnych dodatkowych wymagań, można stworzyć nawet wielokolorową aranżację, która będzie przyciągała uwagę estetycznym wysmakowaniem. 

Meble kuchenne o kontrastujących kolorach

Inna góra, inny dół

Najczęstsza zasada podczas doboru mebli dwukolorowych? Inna góra, inny dół. Układ ciemny dół i jasna góra ma wiele wdzięku i pozwala optycznie zmienić proporcje wnętrza.  To klasyka jeśli chodzi o sposób łączenia kolorów, przy czym wybór samych kolorów zależy właśnie od tego, które elementy kuchennego wnętrza zamierzamy skorygować oraz od obowiązujących trendów. Jaśniejsze szafki indeksu dolnego sprawią, że kuchnia wyda się większa, nabiera głębi i pomieszczenie wydaje się atrakcyjniejsze wizualnie. Odwrotny układ „wydobywa” szafki indeksu górnego, co może wpłynąć na stworzenie wrażenie, że kuchnia jest wyższa — zwłaszcza jeśli szafki mają przeszklone i podświetlone od środka fronty (witryny). 

Kuchnia dwukolorowa: Zasada? Brak zasady!

Dwukolorowe meble kuchenne nie muszą być skonfigurowane na zasadzie „inna góra, inny dół”. Coraz częściej spotykamy się z meblami, w których kolor dominujący stanowi tło dla pojedynczych frontów, półek czy blatów w kontrastowych kolorach — i nie są to wyłącznie zestawienia typu czerń i biel albo jasny odcień i ciemny odcień. W kuchennych dwukolorowych aranżacjach pojawiają się „smakowite” kolory:  oberżynowy, cytrynowy, malinowy, czekoladowy…

Wymienione barwy doskonale prezentują się na elementach lakierowanych na wysoki połysk. Można stworzyć aranżację, w której barwne plamy będą „rozrzucone” po obu indeksach mebli (górnym i dolnym) niby przypadkiem — żeby każdy, kto wchodzi do kuchni, miał wrażenie, że doborem drugiego koloru nie rządzi żadna zasada. Intensywny kolor może pojawić się nie tylko na całych drzwiczkach czy blatach, ale także jako dodatek w postaci detali: uchwytów czy barwnych wstawek. 

Kuchnia w dwóch kolorach frontów: Lakierowane meble dwukolorowe

Fronty pokryte specjalistycznymi lakierami charakteryzują się wysoką trwałością i odpornością na wilgoć oraz są ekstremalnie łatwe do utrzymania w czystości. Lakierowane kuchenne meble dwukolorowe w odpowiedniej konfiguracji barw mogą stworzyć wrażenie luksusu (lakierowana czerń połączona z okleiną imitującą egzotyczne drewno, czerń i biel, biel i stal itd.) albo niemal opartowskiej zabawy formą.

Dwukolorowe meble kuchenne są także doskonałym rozwiązaniem do salonu z otwartą kuchnią. Jeden z „kuchennych” kolorów może być kolorem przewodnim, który pojawia się także w aranżacji części salonowej. Taka spójność stylistyczna to gwarancja ładu w przestrzeni oraz możliwość stworzenia we wspólnej części dziennej mieszkania enklawy przyciągającej wszystkich domowników i gości. 

Dwukolorowa kuchnia z czarnymi i białymi meblami

Dwukolorowa kuchnia: Podsumowanie 

Dwukolorowe meble kuchenne nie są już postrzegane jako awangardowe, choć zamawiamy je rzadziej, niż meble z frontami o jednakowych kolorach. Możliwość zamawiania mebli na wymiar oraz wybierania spośród wielu atrakcyjnych materiałów powinny skłonić nas jednak do brania pod uwagę aranżacji innych niż tradycyjne.

Statystycznie i faktycznie rzecz biorąc, spędzamy w kuchni mnóstwo czasu i jest to wystarczający powód uczynienia z niej miejsca na tyle atrakcyjnego wizualnie, żeby chciało się nam gotować, piec, przyrządzać przetwory i prowadzić długie rozmowy z bliskim nad kubkiem aromatycznej kawy. Meble kuchenne w dwóch kolorach frontów określają charakter wnętrza oraz nadają mu niepowtarzalny sznyt. 

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 1 opinii.
Loading...