Skip to main content

Bezpieczeństwo w kuchni: Jak zaplanować kuchnię bezpieczną dla dzieci?

Jak zaprojektować kuchnię bezpieczną dla dzieci? To wcale nie takie trudne. Musisz uruchomić kreatywność, aby zastanowić się, które elementy wyposażenia i miejsca szczególnie mogą być zagrożeniem dla dziecka. Poznaj kilka praktycznych inspiracji, jak zaprojektować kuchnię bezpieczną dla maluchów, ale też dowiedz się, jak zabezpieczyć kuchnię przed dziećmi.

6 zagrożeń, które wpływają na bezpieczeństwo w kuchni

1. Piekarnik

Dziś możesz bez problemu zakupić piekarnik, który będzie wyposażony w system zimnych drzwi. Takie rozwiązanie gwarantuje maksymalną izolację drzwi, dzięki czemu po dotknięciu piekarnika z zewnątrz dziecko na pewno się nie poparzy, bo drzwi będą przez cały czas zimne.

Kolejnym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa dzieci w kuchni jest zaprojektowanie kuchni tak, aby wszystkie sprzęty, które mogą być zagrożeniem dla maluchów, znalazły się na większej wysokości. Szczególnie dotyczy to piekarnika, który może być z powodzeniem zabudowany i umieszczony nieco wyżej. 

2. Sztućce

Także szuflady ze sztućcami lepiej umieścić nieco wyżej, żeby dziecko nie miało do nich dostępu. Tym bardziej że w ich wnętrzu znajduje się cała masa niebezpiecznych przedmiotów – noży, widelców czy nożyczek. Dziecko w kuchni to powód do tego, aby dla bezpieczeństwa zamontować na szufladzie ze sztućcami specjalne zabezpieczenia. Dzięki temu maluch nie będzie w stanie samodzielnie otworzyć szufladę.

Dobrym pomysłem będzie też zakupienie specjalnych gumowych nakładek na noże. To sprawi, że w razie, gdyby nóż jednak trafił w ręce dzieci, nie zrobi mu krzywdy.

3. Ostre brzegi blatów a dziecko w kuchni

Obawiasz się, że dziecko uderzy się o ostry róg szafek kuchennych lub stołu? To częsty problem, bo większość szafek i stołów znajdują się na wysokości ok. 80 cm. Możesz wybrać meble do kuchni na wymiar lub modułowe, które będą miały blaty, które nie wystają poza obrys mebli. Inną opcją, która zwiększa bezpieczeństwo dzieci w kuchni, jest wybranie mebli, które mają zaokrąglone blaty i zostały wykonane w specjalnej technologii postforming. Znacznie bezpieczniejszym wyborem będą też okrągłe stoły w kuchni.

Zobacz także:

Jaki stół do kuchni wybrać?

Jak wybrać blat kuchenny?

4. Uchwyty

Nie zapomnij także o tym, jak dużym zagrożeniem dla dzieci mogą być uchwyty w drzwiczkach przy szufladach i szafkach. Z jednej strony mogą stanowić zagrożenie dla dziecka, ale też sprawią, że maluch może ze zbyt dużą łatwością otworzyć szafkę i natknąć się na często niebezpieczne akcesoria kuchenne.

Dlatego też najlepiej wybrać takie uchwyty do szafek kuchennych, które są obłe, a nawet wpuszczone we front

5. Kuchenka gazowa a bezpieczeństwo dzieci w kuchni

Kolejnym sporym problemem są kuchenki gazowe w domach, w których przebywają małe dzieci. Wszelkie pokrętła czy guziki są kuszące dla maluchów, co może okazać się dużym zagrożeniem dla wszystkich domowników. Dlatego, jeśli masz już w domu kuchenkę gazową, zainwestuj w specjalne pokrętła zabezpieczające lub też zakup model, który posiada chowane pokrętła. Z kolei już podczas samego gotowania najlepiej korzystaj z palników, znajdujących się bliżej ściany, gdyż będą one nieco dalej od dziecka, więc nie stanowią potencjalnego zagrożenia.

Jeśli dopiero projektujesz swoją kuchnię i w domu mieszkają dzieci, polecamy zwrócić uwagę na nowoczesne płyty indukcyjne, które się nie nagrzewają, więc nie ma ryzyka, że dziecko się oparzy.

6. Kosze na śmieci a dzieci w kuchni

Wydawało Ci się, że wystarczy zamknąć drzwiczki szafki, gdzie znajduje się kosz na śmieci, aby nie stanowił on żadnego zagrożenia dla dziecka? Niestety to częsty błąd. Tak się składa, że maluchy uważają kosze na śmieci za kopalnię pełną interesujących przedmiotów. Wyławianie śmieci z kosza może być bardzo niebezpieczne – może spowodować skaleczenie się lub jeśli dziecko zje jakieś resztki, może to wpłynąć na stan zdrowia malucha.

Dlatego też Twoim zadaniem jest ukrycie kosza przed dzieckiem, zakupienie zamykanego kosza lub zamontowanie zabezpieczeń na drzwiczki, które utrudnią otwieranie szafki, gdzie znajdują się śmieci. Ważne jest także to, żeby regularnie opróżniać kosz.

Jak zabezpieczyć kuchnię przed dziećmi? Popularne triki

Ukryj płyny, alkohole, produkty suche i płynne w miejscu, gdzie nie będą dostępne dla dzieci. Doskonale sprawdzają się w tym celu szafy zamykane na kluczyk lub ze specjalnymi zabezpieczeniami. 

Jeśli zakupiony niedawno stół ma ostre krawędzie, nie musisz od razu tracić pieniędzy na nowy mebel. Zamiast tego zdecyduj się na zakupienie specjalnych nakładek na narożniki, które sprawiają, że w razie uderzenia dziecko nie poczuje tak dużego bólu.

Świetnym pomysłem, który ma realny wpływ na bezpieczeństwo dzieci w kuchni, jest montowanie zamiast drzwi bramek zabezpieczających. Dzięki temu dziecko nie przedostanie się do kuchenki czy szafki w trakcie Twojej nieobecności w kuchni.

Należy też zabezpieczyć gniazdka, żeby nie były zagrożeniem dla dziecka. Dziś możesz ukryć gniazdka lub przedłużacze, nałożyć specjalne zaślepki czy też zamontować gniazdka zamykane na klucz.

Teraz jesteśmy już pewni, że wiesz, jak zabezpieczyć kuchnię przed dziećmi i zaprojektować funkcjonalną przestrzeń, która nie będzie zagrożeniem dla Twojej pociechy.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki
Dodaj pierwszą ocenę!
Loading...